adam mickiewicz polski ! pytania: 1.rodzina i rodzeństwo mickiewicza 2.nauka w szkole 3.lata studenckie 4.podróże-przyczyny 5.ważne dzieła 6.śmierć i miejsce spoczynku 7.gatunki literackie jakie uprawiał 8.zasługi dla epoki romantyzmu .. ale błagam ! ; ]

1.Urodził się 24 grudnia 1798 z Zaosiu lub Nowogrodku  był synem mikolaja mickiewicza (adwokata sadowego) oraz barbary z dm majewskich 2.w 1809 roku rozpoczął naukę w szkole dominikańskiej i zaczął wtedy tworzyc swoje dzieła literackie. 3.1815 roku wyjeżdza do wilna aby podjąć tam sudia na wydziale nauk fizycznych i matematycznych ubiega sie również o stypendium rządowe ze względu na swoją pozycje materialną , która się wtedy pogorszyła.wraz z tomaszem zanaem stworzył towarzystwo filomatów przed końcem studiów ukazuje sie jego pierwszy wiersz zima miła . w 1819 roku ukonczył studia uzyskując stopień magistra. 4.podróz do rosji wywarła na mickiewiczu duże wrażenie na poczatku przebywał w petersburgu a następnie w odessie (gdzie odbył w 1825 roku wycieczkę na krym i przez to powstały właśnie sonety krymskie)w maju 1829 roku wypłynął do hamburga był również w czechach szwajcarii i włoszech w 1832 roku jedzie do drezna i tu własnie powstaje 3 częśc dziadów z drezna udał się do paryża gdzie p[oznał swoja przyszła małżonkę celinę szymanską. 5 pan tadeusz , dziady, oda do młodści , sonety krymskie, romantyczność,reduta ordona 6w 1855 podczas wojny krymskiej wyjechał do konstynopola aby utworzyć legion polski i żydowski do walki z rosja. zmarł nagle po epidemii cholery ciałóo zostało na początku pochowane w paryżu a nastepnie w 1890 roku na wawelu. 7.epos , dramat , powieść poetycka, ballada 8.