Wypławek biały – pospolity płaziniec stojących wód słodkich, o długości do 3 cm. Wypławek biały prowadzi drapieżny tryb życia. Budowa wewnętrzna wypławków uznawana jest za typową dla całego typu płazińców. Ciało tworzy wór skórno-mięśniowy wypełniony narządami oraz komórkamiparenchymatycznymi. Wór okrywają komórki nabłonkowe zaopatrzone w liczne gruczoły produkujące śluz. Na brzusznej i bocznej części ciała nabłonek zaopatrzony jest w rzęski. Przednie części ciała tworzy charakterystyczny trójkąt z parą prostych oczu. Wypławek biały jest zwierzęciem, na którym przeprowadza się wiele eksperymentów w naukach biologicznych i behawioralnych ze względu na jego łatwe rozmnażanie i dużą zdolność regeneracji. Wirki- grupa zwierząt należąca do płazińców. Żyją w środowisku wodnym (wody słodkie lub słone). Są drapieżnikami, a ich ciała okrywają nabłonki z rzęskami, w nabłonkach tych umieszczone są rabdity wyrzucane w czasie ataku. Cechą systematyczną jest budowa układu pokarmowego i nerwowego. Wśród wirków wyróżnia się: wirki bezjelitowe (formy pasożytnicze, morskie); wirki prostojelitowe (morskie, jelito nie ma rozgałęzień); wirki trójjelitowe (trzy odgałęzienia jelita) np. wypławek biały; wirki wielojelitowe (od gardzieli odchodzi promieniście wiele odgałęzień jelita). Wypławki morskie mają wielkość do 20 cm i są jaskrawo ubarwione. W razie braku pokarmu, mogą zjadać własne komórki, nie doznając uszczerbku na poprawnym działaniu organizmu. Stają się tylko coraz mniejsze i nie rozmnażają się (układ rozrodczy zostaje pochłonięty w pierwszej kolejności). Wirki są hermafrodytami, występuje u nich zapłodnienie krzyżowe. Motylica wątrobowa przywra o złożonym cyklu życiowym. Forma dojrzała pasożytuje w przewodach żółciowych wątroby roślinożerców (gł.bydła, owiec, kóz oraz niekiedy człowieka) - żywicieli ostatecznych. Zarażenie następuje zwykle latem i jesienią. Wywołuje chorobę zwaną fasciolozą u bydła i schistosomatozą. Jest bezwarunkowym pasożytem, co oznacza że nie może występować w formie wolno żyjącej, jedynie w ciele swojego żywiciela.
-napisz notatkę o przywrach z uwzględnieniem motylicy wątrobowej. -napisz notatkę o wirkach z uwzględnieniem wypławka białego. (prosiłabym o zwięzłe notki = 6 klasa)
-napisz notatkę o przywrach z uwzględnieniem motylicy wątrobowej. -napisz notatkę o wirkach z uwzględnieniem wypławka białego. (prosiłabym o zwięzłe notki = 6 klasa)...