„Rola miłości i przyjaźni w życiu człowieka”
W mojej pracy chciałbym zastanowić się nad wartością przyjaźni i miłości w życiu każdego z nas. Na początek pomyślmy nad sensem tych słów. Są to pojęcia o wielu znaczeniach. Określają uczucia ściśle związane z bliskością innej osoby, przywiązaniem, troską o nią czy umiejętnością przebaczania i szanowania drugiego człowieka. O tych uczuciach, chyba z racji tego że łączą nas z kimś innym mówi się bardzo dużo i odgrywają w naszym życiu tak ważną rolę. Niestety w dzisiejszych czasach wartości te są również często przesłaniane przez nienawiść oraz żądzę pieniędzy czy sławy.
Dla mnie osobiście są to dwa najważniejsze uczucia jakich człowiek może doświadczyć w swoim życiu i stawiam je na pierwszym miejscu w mojej hierarchii wartości.
Dla potwierdzenia mojego stanowiska w tej sprawie posłużę się przykładem historii Róży i Małego Księcia. Bohater chociaż kocha Różę gubi się w swoich uczuciach i opuszcza planetę wyruszając w daleką podróż, na poszukiwania przyjaciela. Po zwiedzeniu wielu planet i przyjaźni z Lisem uświadamia sobie że najważniejszą osobę w swoim życiu zostawił na asteroidzie i z pomocą Żmii wraca do ukochanej. Historia ta dowodzi jak wielką siłą jest miłość. Chciałam również zwrócić uwagę na to jak dużą uwagę we dzisiejszym świecie kultury poświęcamy tematyce miłosnej. Prawie każdy współczesny film, książka, piosenka, utwór liryczny czy w końcu sztuka teatralna zawiera wątek miłosny. Kolejnym przykładem może być bajka Adama Mickiewicza „Przyjaciele” która opowiada o przygodzie pary chłopców połączonych ze sobą więzami przyjaźni. Wiersz ten zawiera w sobie bardzo ważną prawdę życiową mówiącą, że „prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”. Warto odwołać się do tego, co na ten temat mówią naukowcy. Badania dowodzą, że życie osoby która nie kocha i nie posiada żadnej bliskiej osoby staje się ubogie i smutne, a sam człowiek zaczyna być zgorzkniały, grubiański i mrukliwy, czując złość i żal do całego świata a w szczególności ludzi szczęśliwych, którzy potrafią kochać. Z czasem popada w rutynę życia, zabiegając o jak największą ilość zajęć po to, żeby zapomnieć o samotności. Problem ten w bardzo ciekawy sposób przedstawił C.E.Goethe pisząc „Nawet gdybyś dał człowiekowi wszystkie wspaniałości świata, nic mu to nie pomoże, jeśli nie będzie miał przyjaciela, któremu mógłby o tym powiedzieć” Nie należy zapominać również o tym, że zdarzają się przypadki kiedy ludzie giną w imię miłości czy przyjaźni. Dowodem na to może być chociażby miłość Romea i Julii opisana w dramacie Williama Szekspira „Romeo i Julia”. Sztuka przedstawia historię miłości kochanków należących do dwóch zwaśnionych ze sobą rodów i chociaż dzięki ich uczuciu rodziny w końcu godzą się ze sobą, to w skutek nieporozumień główni bohaterowie giną. Dodatkowym, chociaż chyba jednym z ważniejszych argumentów może być przyjaźń bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. W powieści przedstawiona jest niezwykła więź łącząca trzecch dzielnych chłopców: Alka, Zośkę i Rudego. Wszyscy trzej bohaterowie są bardzo zgrani, mają do siebie bezgraniczne zaufanie, a jeden za drugiego oddałby życie. Ze względu na to, że akcja książki dzieje się w czasie wojny możemy zaobserwować wiele dowodów ich przyjaźni, np. chociaż często są torturowani przez Niemców nie zdradzają swoich przyjaciół, wspólnie organizują „odbicia” kompanów, a nawet w obliczu śmierci nie odczuwają strachu gdyż są przy nich bliskie osoby.
Można by podać oczywiście o wiele więcej przykładów dowodzących jak ważne w naszym życiu są uczucia miłości i przyjaźni jednak moim zdaniem te przedstawione powyżej wystarczą aby dowieść, że są to najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka.