zalacznik mocne elekrolity

zalacznik mocne elekrolity
Odpowiedź

1) Mocne elektrolity, wiec α=100 %.   0,5 mola HClO₄ - 1000 cm³ x - 175 cm³ x = 0,0875 mola   0,01 mola HCl - 1000 cm³ x - 325 cm³ x = 0,00325 mola HCl więc w roztworze sumarycznie mamy: 0,0875 + 0,00325 = 0,09075 mola kwasu, a ponieważ są to kwasy jednoprotonowe i mocne to liczba ta jest również liczbą moli protonów w roztworze.   56 g KOH - 1 mol 5,6 g - x x = 0,1 mola KOH zachodzi reakcja zobojetnienia, ale mamy nadmiar zasady, zatem:   0,1 mola - 0,09075 mola = 0,00925 mola OH⁻   V = 175 + 325 = 500 cm³ = 0,5 dm³   [OH⁻] = 0,00925/0,5 = 0,0185 mol/dm³ - takie jest stężenie jonów OH⁻ w otrzymanym roztworze, zatem pOH = -log[OH⁻] = - log 0,0185 ≈ 1,73 pH = 14 - pOH = 14 - 1,73 = 12,27 ≈ 12,3 - tyle wynosi pH roztworu.   2) pOH = 14 - pH = 14 - 12,7 = 1,3 [OH⁻] = 10^(-pOH) = 10^(-1,3) = 0,05 mol/dm³ - takie jest stężenie jonów OH⁻ w otrzymanym roztworze, a zatem:   V = 500 + 250 = 750 cm³   750 cm³ - x 1000 cm³ - 0,05 mola x = 0,0375 mola - tyle jest jonów OH⁻  w otrzymanym roztworze, więc:   1000 cm³ - 0,01 mol 250 cm³ - x x = 0,0025 mola - tyle moli OH⁻ wprowadzono z roztworem o znanym stężeniu, więc:   0,0375 - 0,0025 = 0,035 mola - tyle jonów OH⁻ wprowadzono z roztworem o nieznanym stężeniu, zatem:   C = 0,035/0,5 = 0,07 mol/dm³ - takie było stężenie nieznanego roztworu.   3) [H⁺] = 10^(-2) = 0,01 mol/dm³ - takie było stężenie kwasu   40 g - 1 mol 0,4 g - x x = 0,01 mola - jeżeli to mamy w litrze roztworu, to tyle wynosi stężenie NaOH (0,01 mola/dm³) Od razu zauważamy, że stężenia roztworów są sobie równe, zatem kwas, którego bierzemy 2 objętości, zostanie całkowicie zobojętniony przez zasadę, której bierzemy 3 objętości, a ponadto pozostanie nadmiar zasady. Najlepiej przyjąć że dana w zadaniu objetość wynosi 1 dm³, zatem bierzemy 2 dm³ kwasu i 3 dm³ zasady, zatem:   1 dm³ kwasu - 0,01 mola 2 dm³ kwasu - x moli x = 0,02 mola   1 dm³ zasady - 0,01 mola 3 dm³ zasady - x moli x = 0,03 mola   0,03 - 0,02 = 0,01 mola - tyle zasady nie zostaje zobojętnione (nadmiar) 2 + 3 = 5 dm³ - taka jest objętość otrzymanego roztworu, a więc:   [OH⁻] = 0,01/5 = 0,002 = 2×10⁻³ mol/dm³ pOH = -log[OH⁻] = -log 2×10⁻³ = 2,7 pH = 14 - 2,7 = 11,3 Uwaga! W zadaniu nie podano czy kwas i zasada są jednoprotonowy i jednowodorotlenowa - rozwiązanie ma sens tylko w przypadku gdy tak jest.   4) 23 g Na - 1 mol NaOH 2,185 g Na - x x = 0,095 mola NaOH - tyle NaOH było w roztworze   0,5 mola - 1000 cm³ x - 100 cm³ x = 0,05 mola - tyle moli kwasu było w roztworze, a ponieważ jest to kwas dwuprotonowy, to liczba moli H⁺ wyniosła: 1 mol kwasu - 2 mole H⁺ 0,05 mola kwasu - x x = 0,1 mola H⁺   Mamy nadmiar protonów nad grupami wodorotlenowymi, zatem: 0,1 - 0,095 = 0,005 mola - tyle pozostało niezoojetnonych protonów, więc   V = 100 + 100 = 200 cm³ = 0,2 dm³ [H⁺] = 0,005/0,2 = 0,025 mol/dm³ pH = -log[H⁺] = 1,6   [SO₄²⁻] = 0,05/0,2 = 0,25 mol/dm³ pSO₄ = - log[SO₄²⁻] = 0,6   I to by było na tyle :)  

Dodaj swoją odpowiedź