Tomasz Judym i jego dylematy. Tomasz jest bohaterem, który samotnie walczy ze złem, zakłamaniem i okrutną rzeczywistością świata.Przeżywa cierpienie oraz rozdarcie wewnętrzne. Nie chce wracać do środowiska z jakiego pochodzi, a jednocześnie nie może o nim zapomnieć. Widząc ludzi ubogich i brudnych czuje wstręt, obrzydzenie i odrazę, a z drugiej strony pragnie im pomóc. Walczy ze złem i niedostatkiem. W tej walce jest osamotnionym odrzucony przez resztę społeczeństwa. Jego uczciwość i zaanagażowanie było przeszkodą w kontaktach ze światem. Ukazana jest także nieszczęśliwa miłość, odrzucił ją poświęcając się dla dobra ogółu oraz dla ideałów i dążeń do wyższych postawionych sobie celów. Zrezygnował ze szczęścia własnego,ponieważ byłoby przeszkodą w walce jaką prowadził.Judym całkowicie oddał się pracy lekarskiej i ludziom. Wiąże się to z wykonaniem zadań najpilniejszych i elementarnych czyli tych podstawowych. Bohater kieruje się w swoim działaniu uczuciem, jednocześnie nie patrząc realnie na rzeczywistość. Ogarnia go smutek,żal, chęć ciągłego poprawiania i zmieniania świata. W swej walce napotyka różne przeciwności, a zwłaszcza brak zainteresowania ze strony innych. Dylemat polega na tym, że jedynie gdy przywróci świat do normy odzyska wewnętrzną równowagę.Postanawia wykonać swe cele wyłącznie w pojedynkę, odrzucając szczęście osobiste, spokój i miłość. ;)
Wierność ideałom młodości, kariera i nadzieja na sukces życiowy - wybory moralne bohaterów literatury polskiej okresu pozytywizmu, Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Przedstaw na wybranych przykładach różne ujęcia tego dylematu.
Przejawem zawierzenia własnym ideałom, są wybory życiowe i kluczowe wartości przyświecające bohaterom, takie jak: honor, odwaga, odpowiedzialność, uczciwość, wolność wyboru czy miłość. Owe ideały, w zgodzie z zainteresowaniami częs...