Rozwiąż zadanie metodą podstawiania:Pani Jola kupiła 2 kg jabłek i 20 dag rodzynków i zapłaciła 6,8 zł. Cena 1 kg jabłek była 5 razy niższa niż cena 1 kg rodzynek.Ile złoty zapłaciła za jabłka a ile za rodzynki?

Rozwiąż zadanie metodą podstawiania:Pani Jola kupiła 2 kg jabłek i 20 dag rodzynków i zapłaciła 6,8 zł. Cena 1 kg jabłek była 5 razy niższa niż cena 1 kg rodzynek.Ile złoty zapłaciła za jabłka a ile za rodzynki?
Odpowiedź

x-cene jabłek y-cena rodzynek 2x+0,2y=6,8 x=5y podstawiamy 2x+5razy 0,2x=6,8 3x=6,8 x=2,27 cena jabłek 2,27x5=11,35 cena rodzynek

Dodaj swoją odpowiedź