Wyznaczając x z równania 2x+5y=6 otrzymamy: a) x=6-5y b) x=3-2,5y c) x=3+2,5y d) x=3-5y Proszę o odpowiedź razem z wyjaśnieniem całości!!! W załączniku daję rozwiązanie napisane przez panią od korków ale za chiny nie czaję skąd te liczby się wzięły.

Wyznaczając x z równania 2x+5y=6 otrzymamy: a) x=6-5y b) x=3-2,5y c) x=3+2,5y d) x=3-5y Proszę o odpowiedź razem z wyjaśnieniem całości!!! W załączniku daję rozwiązanie napisane przez panią od korków ale za chiny nie czaję skąd te liczby się wzięły. Proszę też o wytłumaczenie tego.
Odpowiedź

2x + 5y = 6 Teraz żeby wyznaczyć x musisz 5y przerzucić na drugą stronę ze zmianą znaku. Czyli jeśli masz 2x + 5y = 6 to po przerzuceniu na drugą stronę będzie: 2x = 6 - 5y Aby wyznaczyć x musisz to wszystko podzielić przez liczbę 2, ponieważ w równaniu masz 2x a chcesz mieć tylko x, więc: 2x = 6 - 5y      /:2 Pamiętaj, że dzielisz obie strony przez 2, czyli: [latex] frac{2}{2}x= frac{6}{2}- frac{5}{2}y [/latex] I wychodzi: [latex]x=3- frac{5}{2}y [/latex]

2x+5y=6 2x=6-5y  /:2 y=3-2,5y odp.B Musimy z lewej strony rownania zostawic 2x, a na prawa strone przeniesc 5y ze zmienionym znakiem czyli mamy 2x=6-5y. Musi pozostac sam x dlatego musimy sie pozbyc liczby 2 (miedzy 2 a x zachodzi mnozenie), dlatego tez lewa i prawa strone dzielimy przez 2 czyli przez owrotne dzialanie do mnozenia. I otzrymujemy y=3-2,5y. W razie niejasnosci pytaj!

Dodaj swoją odpowiedź