Proszę o pomoc . Wymień paprocie chronione w Polsce i siedliska w których występują najczęściej (rejony) . Pomóżcie proszę . Z góry dziękuję  :)

Proszę o pomoc . Wymień paprocie chronione w Polsce i siedliska w których występują najczęściej (rejony) . Pomóżcie proszę . Z góry dziękuję  :)
Odpowiedź

Uznaje się za podlegające ścisłej ochronie następujące dziko rosnące gatunki roślin : Długosz królewski (Osmunda regalis )Długosz królewski jest w Polsce rzadko spotykany, objęty ochroną gatunkową. Najlepiej czuje się na torfowiskach i podmokłych lasach olszowych. Największe stanowisko znajduje się w Wielkopolsce, w okolicy Baszkowa. W górach nie występuje. Pióropusznik strusi (Matteucia struthiopteris )W Polsce przebiega północna granica zasięgu tego gatunku. Występuje na pogórzu Karpat, Pienin, w Sudetach, w Górach Świętokrzyskich, w Bieszczadach. Można ją także spotkać między innymi w Puszczy Augustowskiej, Puszczy Boreckiej, nad Nysą i Bobrem. Podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant )Bardzo dobrze czuje się na pogórzu i w górach ( w Tatrach spotyka się ją czasami nawet w paśmie kosodrzewiny ). Nie występuje na glebach wapiennych. W Polsce przebiega jej północno- wschodnia granica zasięgu. Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium )Języcznik zwyczajny to paproć cieniolubna, spotykana między innymi w Pieninach i Ojcowskim Parku Narodowym. Salwinia pływająca (Salvinia natans ) Uznaje się za podlegające częściowej ochronie : Paprotka zwyczajna ( Polypodium vulgare )  

Długosz królewski Największe stanowisko znajduje się w Wielkopolsce, w okolicy Baszkowa. Pióropusznik strusi Można ją także spotkać między innymi w Puszczy Augustowskiej, Puszczy Boreckiej, nad Nysą i Bobrem. Podrzeń żebrowiec Bardzo dobrze czuje się na pogórzu i w górach ( w Tatrach spotyka się ją czasami nawet w paśmie kosodrzewiny ). Nie występuje na glebach wapiennych. W Polsce przebiega jej północno- wschodnia granica zasięgu. Języcznik zwyczajny Języcznik zwyczajny to paproć cieniolubna, spotykana między innymi w Pieninach i Ojcowskim Parku Narodowym. Salwinia pływająca Występuje w stawach i wodach wolno płynących.

Dodaj swoją odpowiedź