Socrealizm

W tym wypadku średniowieczni inkwizytorzy byliby zachwyceni, mając do dyspozycji takie metody... Cóż, socrealizm, odpowiednik stalinizmu - tyle, że w literaturze - należy do bardzo ponurych kart historii naszej kultury. W Polsce trwał tylko kilka lat - od roku 1949 do 1956, jednak nie można o nim zapomnieć. Był to jedyny w historii nurt literacki, który zaistniał z ...rozkazu partii komunistycznej. Po prostu – wydano zarządzenie, w myśl którego pisarze mieli zacząć opisywać “socjalistyczną rzeczywistość” według tendencyjnych założeń. Cała wcześniejsza literatura została zas oficjalnie uznana za “ kapitalistyczne błądzenie i dekadencję”. Dzielni robotnicy, bohaterscy przodownicy pracy, kapitalistyczni dywersanci – oto bohaterowie nowej, socrealistycznej literatury...
Pisanie wbrew założeniom socrealizmu możliwe było tylko do szuflady – takie teksty nie miały prawa być drukowane. Jeżeli zaś do tej szuflady zajrzałoby UB, problemy byłby jeszcze większe...

Dwudziestolecie

Po I wojnie światowej, po rozbiciu atomu, po tym, jak Einstein ogłosił teorię względności, a osiągnięcia astrofizyki pozwoliły badać kosmos – Bóg i religia mogli stać się niepotrzebni. Nie doszło do tego – ale egzystencjalizm odrzucił istnienie Boga. Nauka szła swoim torem, sztuka eksperymentowała, zaczęto doceniać inne kultury. Religia staje się sprawą prywatną – nie przenika wszystkich dziedzin nowoczesnego, pędzącego życia w dwudziestoleciu.

Entuzjazm. Znów wiara w niezwyciężony ludzki umysł. Osiągnięcia nauki i techniki pozwalają uwierzyć w ludzką potęgę. Kochani: człowiek pokonał przestrzeń, bo porusza się błyskawicznie (np. automobilem z prędkością 30 km/h). Ba... rozmawia przez kabel, wzniósł się w przestworza, pokonał groźne choroby, rozbił atom. To nie baśń – człowiek ma prawo w siebie wierzyć bardziej niż renesansowi humaniści, oświeceniowi racjonaliści, rozsądni pozytywiści. Wskrzeszono olimpiady – sport nadal w cenie. Niestety – za entuzjastycznym samozachwytem podążą niepewność, lęk istnienia. Rodzi się egzystencjalizm – a wojna pokaże, że rację mieli katastrofiści.

Typy się mnożą. Jest poeta – wariat, lekkoduch upojony nagle zdobytą wolnością, Nie chce składać hołdów bohaterom – chce się cieszyć z powodu wiosny. Jest autorytet: profesor, pisarz (jak np. Żeromski), przywódca (jak Piłsudski). Społeczeństwo chce wierzyć swoim autorytetom i otacza je wielkim szacunkiem. Jest społecznik – trwa pamięć o Judymie. Ale... czasy awangardy powodują, że mamy i szalonych prowokatorów, niereformowalnych odmieńców w rodzaju Witkacego czy Gombrowicza. Czy istniał jakiś wspólny mianownik dla ludzi międzywojnia? Tak: aktywność, energia i wiara w ideały.

futuryzm, awangarda, egzystencjalizm, katastrofizm, freudyzm, behawioryzm

• Egzystencjaliści: człowiek jest wolny, ale samotny w kosmosie. Posiada ogromną wiedzę, ale nie wie nic o rzeczach najważniejszych w życiu, śmierci, przemijaniu, o drugim człowieku.
• Katastrofiści: wszystkie cywilizacje mają swój kres. Nad europejską też nadciąga katastrofa.
• Behawioryści: człowieka można poznać i ocenić tylko na podstawie zachowań, zewnętrznej obserwacji. W głąb psychiki nie da się zajrzeć...
• Zygmunt Freud: u podstaw ludzkich zachowań tkwią przyczyny ukryte w sferach ludzkiej nieświadomości.

Głównym popędem sterującym ludzkim życiem jest popęd seksualny. Do podświadomości można dotrzeć poprzez hipnozę, badania snów czy też stanów nienormalnych.
Eksplozja awangardy. Atelier artysty to laboratorium. Cel: zobaczyć świat inaczej. Rozbić go na części i złożyć od nowa, po swojemu. Forma, odpowiedniość, podobieństwo do rzeczywistości przestają mieć rację bytu. Postać niech składa się z figur (kubizm), pejzaż z barwnych plam (abstrakcjonizm). Sztuką jest rysunek dziecka, dzieło obłąkańca, dzieła plemion afrykańskich.
Odchodzimy od mimetyzmu, od tradycji też. Jest jeszcze surrealizm – ten uwalnia pokłady obrazów uwięzionych w podświadomości, we śnie, w wizjach... Tak maluje Salvador Dali. A naczelnym kubistą był – Picasso.

Uczeni stają się autorytetami. Funkcjonują szkoły, młodzież zdobywa i ceni wykształcenie. Postępy cywilizacji oszałamiają: rozbicie atomu, samochód, samolot, telefon, film, łodzie podwodne – to przecież efekt rozwoju wiedzy. Nawet I wojna światowa przyczynia się do rozwoju techniki. Od początku stulecia najwybitniejszym postaciom nauki i literatury przyznawane są Nagrody Nobla. Wiek XX ceni wiedzę.

Ryczący automobil jest piękniejszy niż Nike z Samotraki
– hasło futurystów symbolizujące epokę pełną eksperymentów
i buntującą się wobec tradycji.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Socrealizm w sztuce polskiej XX wieku.

Realizm socjalistyczny, zwany socrealizmem, obowiązywał w sztuce ZSRR od początku lat trzydziestych, do lat osiemdziesiątych XX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej został narzucony we wszystkich państwach bloku wschodniego, w tym równi...

Język polski

Socrealizm jako sposób myślenia o literaturze

Socrealizm jako sposób myślenia o literaturze.


Socrealizm albo realizm socjalistyczny jest kierunkiem artystycznym i literackim nieomal całkowicie dziś martwym. Nie znaczy to jednak, aby w rozwoju polskiej literatury po 1939 roku n...

Język angielski

czy ktoś wie co to socrealizm? szukałam na google i w sumie znalazłm ale tego nie rozumiem xd

czy ktoś wie co to socrealizm? szukałam na google i w sumie znalazłm ale tego nie rozumiem xd...

Język angielski

wyjaśnij pojęcia socrealizm, aparat bezpieczeństwa

wyjaśnij pojęcia socrealizm, aparat bezpieczeństwa...

Język polski

Jaką role miał socrealizm ???

Jaką role miał socrealizm ???...