Ola z 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4,80zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60zł.Jaka była cena jednej gumki, a jaka jednej spinki? To zadanie ma być zrobione przy pomocy układu równań z klamrą.

Ola z 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4,80zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60zł.Jaka była cena jednej gumki, a jaka jednej spinki? To zadanie ma być zrobione przy pomocy układu równań z klamrą.
Odpowiedź

x-cena gumki y-cena spinki 4x+6y=4,8 x+10y=4,6   |*(-4) 4x+6y=4,8 -4x-40y=-18,4 _______________ -34y=-13,6 y=0,4   4x+6*0,4=4,8 4x+2,4=4,8 4x=2,4 x=0,6   x=0,6 y=0,4   Gumka kosztuje 0,60 zł a spinka 0,40 zł

Dodaj swoją odpowiedź