geografia Planeta Nowa 2  zad.7/67     Wyjaśnij, dlaczego hormon wywołuje reakcje tylko  w określonych komórkach, mimo że wraz z krwią krąży po całym organizmie.

geografia Planeta Nowa 2  zad.7/67     Wyjaśnij, dlaczego hormon wywołuje reakcje tylko  w określonych komórkach, mimo że wraz z krwią krąży po całym organizmie.
Odpowiedź

Ponieważ tylko w niektórych narządach znajdują się odpowiednie receptory które wiążą się z określonym rodzajem hormonu. Przyłączenie się hormonu do receptora inicjuje w komórce szereg przemian, których skutkiem jest określona reakcja.

Czym są hormony??   Hormony to związki chemiczne wytwarzane w gruczołach dokrewnych, które regulują pracę wszystkich narządów. Dostosowują tempo pracy tych narządów do aktualnych potrzeb organizmu. Tym samym umożliwiahą utrzymywanie stałych warunków środowiska wewnętrznego. Hormony występują we krwi w bardzo małej ilości, ale nawet niewielka zmiana stężenia któregoś z nich ma ogromny wpływ na organizm. Hotmony działają w sposób swoisty, Oznacza to, że pojedynczy hormon wpływa na pracę tylko niektórych narządów organizmu. Np. jeden z hormonów przysadki oddziałuje tylko na tarczycę. Przy czym na funkcjonowanie jednego narządu może wpływać kilka różnych hormonów. Tak jest w wypadku wątroby. Na jej pracę oddziałują dwa działające przeciwstawnie hormony trzustki - insukina i glukagon.   Jak hormon trafia do trzustki?   Hormony krążą we krwi po całym organizmie. Jak docierają do właściwych komórek? Otóż trafiają do nich dzięki receptorom, czyli specjalnym cząsteczkom na powierzchni komórek. Receptory te są jak zamki, do których pasuje tylko jeden rodzaj klucz - hormon.

Dodaj swoją odpowiedź