26. PISOWNIA PRZYMIOTNIKÓW ZŁOŻONYCH TYPU jasnoniebieski,rolniczoprzemysłowy, dwuipółletni, przeszłoroczny, szaroniebieskosrebrzysty [136] Przymiotniki złożone z członów nierównorzędnych znaczeniowo, tzn. takie, w których główne znaczenie zawarte jest w członie drugim, natomiast człon pierwszy określa bliżej to znaczenie, pisze się łącznie, np. bladoróżowy (= różowy o bladym odcieniu), ciemnozielony (= zielony o ciemnym odcieniu), jasnoniebieski (= niebieski o jasnym odcieniu), perłowoszary (= szary z odcieniem perłowym), rolniczoprzemysłowy (= dotyczący przemysłu rolniczego),rzymskokatolicki (= katolicki w obrządku rzymskim), słonogorzki (= gorzki z posmakiem słonym), zachodniopolski (= dotyczący Polski zachodniej),przeszłoroczny, przeszłomiesięczny, przeszłotygodniowy (= odpowiednio: z zeszłego roku, miesiąca, tygodnia), ale: przeszło roczny (= trwający ponad rok),przeszło miesięczny (= trwający ponad miesiąc), przeszło tygodniowy (= trwający ponad tydzień). UWAGA 1: Łącznie piszemy również przymiotniki złożone z więcej niż dwu członów określające kolory mieszane, gdzie kolor zasadniczy określany jest przez człon ostatni, np. burozielonobrązowy (= brązowy z odcieniem burozielonym),szaroniebieskosrebrzysty (= srebrzysty z odcieniem szaroniebieskim),żółtobrunatnozielony (= zielony z odcieniem żółtym i brunatnym). UWAGA 2: Łącznie piszemy również przymiotniki złożone z więcej niż dwu członów, rozpoczynające się od członu nieimiennego (a więc nie od członu rzeczownikowego, przymiotnikowego, liczebnikowego lub zaimkowego) albo rozpoczynające się od członu imiennego, ale niezakończonego na o, np.: bezwłasnowolny, czteroipółmiesięczny,niewymiennoczłonowy, ponoworoczny, trzydziestosiedmioipółletni.
Przymiotnik - odpowiada na pytania jaki ? jaka ? jakie? który? która ? które ? ładny chłopiec, kolorowa bluzka. Stopniowanie przymiotników. stopień prosty ładny - ładniejszy - najładniejszy Stopień nieregularny zły - gorszy - najgorszy Stopień opisowy gorzki - bardziej gorzki - najbardziej gorzki NIE + PRZYMIOTNIK W STOPNIU RÓWNYM = PISOWNIA ŁĄCZNA (NP.NIEŁADNY) NIE + PRZYMIOTNIK W STOPNIU WYŻSZYM I NAJWYŻSZYM = PISOWNIA ROZDZIELNA (NP. NIE NAJGORSZY)
wypisz zasady pisowni przymiotników złożonych
wypisz zasady pisowni przymiotników złożonych...
Wymień zasady pisowni przymiotników złożonych
Wymień zasady pisowni przymiotników złożonych...
Napisz zasady pisowni u zwykłe .Napisz pięć czasowników, pięć rzeczowników i pięć przymiotników! Pomóżcie! To na jutro!
Napisz zasady pisowni u zwykłe .Napisz pięć czasowników, pięć rzeczowników i pięć przymiotników! Pomóżcie! To na jutro!...
Zasady pisowni "rz"
Rz piszemy wtedy, gdy w innych formach danego wyrazu albo w wyrazach pokrewnych wymienia się na r, np.:
rz na r:
tworzyć - twórca
marzec - marcowy
pierze - pióro
dobrze - dobry
chorzy - chory
rowerzysta - rower
Przypomnij zasady ortograficzne obowiązujące w pisowni nazw państw i ich mieszkańców oraz utworzonych do nich przymiotników Prosze o jak najszybszą odpowiedź!!
Przypomnij zasady ortograficzne obowiązujące w pisowni nazw państw i ich mieszkańców oraz utworzonych do nich przymiotników Prosze o jak najszybszą odpowiedź!!...