zasady pisowni przymiotników

zasady pisowni przymiotników
Odpowiedź

26. PISOWNIA PRZYMIOTNIKÓW ZŁOŻONYCH TYPU jasnoniebieski,rolniczoprzemysłowy, dwuipółletni, przeszłoroczny, szaroniebieskosrebrzysty [136] Przymiotniki złożone z członów nierównorzędnych znaczeniowo, tzn. takie, w których główne znaczenie zawarte jest w członie drugim, natomiast człon pierwszy określa bliżej to znaczenie, pisze się łącznie, np. bladoróżowy (= różowy o bladym odcieniu), ciemnozielony (= zielony o ciemnym odcieniu), jasnoniebieski (= niebieski o jasnym odcieniu), perłowoszary (= szary z odcieniem perłowym), rolniczoprzemysłowy (= dotyczący przemysłu rolniczego),rzymskokatolicki (= katolicki w obrządku rzymskim), słonogorzki (= gorzki z posmakiem słonym), zachodniopolski (= dotyczący Polski zachodniej),przeszłoroczny, przeszłomiesięczny, przeszłotygodniowy (= odpowiednio: z zeszłego roku, miesiąca, tygodnia), ale: przeszło roczny (= trwający ponad rok),przeszło miesięczny (= trwający ponad miesiąc), przeszło tygodniowy (= trwający ponad tydzień). UWAGA 1: Łącznie piszemy również przymiotniki złożone z więcej niż dwu członów określające kolory mieszane, gdzie kolor zasadniczy określany jest przez człon ostatni, np. burozielonobrązowy (= brązowy z odcieniem burozielonym),szaroniebieskosrebrzysty (= srebrzysty z odcieniem szaroniebieskim),żółtobrunatnozielony (= zielony z odcieniem żółtym i brunatnym). UWAGA 2: Łącznie piszemy również przymiotniki złożone z więcej niż dwu członów, rozpoczynające się od członu nieimiennego (a więc nie od członu rzeczownikowego, przymiotnikowego, liczebnikowego lub zaimkowego) albo rozpoczynające się od członu imiennego, ale niezakończonego na o, np.: bezwłasnowolny, czteroipółmiesięczny,niewymiennoczłonowy, ponoworoczny, trzydziestosiedmioipółletni.

Przymiotnik - odpowiada na pytania jaki ? jaka ? jakie? który? która ? które ? ładny chłopiec, kolorowa bluzka. Stopniowanie przymiotników. stopień prosty ładny - ładniejszy - najładniejszy Stopień nieregularny  zły - gorszy - najgorszy  Stopień opisowy  gorzki - bardziej gorzki - najbardziej gorzki  NIE + PRZYMIOTNIK W STOPNIU RÓWNYM = PISOWNIA ŁĄCZNA (NP.NIEŁADNY) NIE + PRZYMIOTNIK W STOPNIU WYŻSZYM I NAJWYŻSZYM = PISOWNIA ROZDZIELNA (NP. NIE NAJGORSZY)

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

wypisz zasady pisowni przymiotników złożonych

wypisz zasady pisowni przymiotników złożonych...

Język polski

Wymień zasady pisowni przymiotników złożonych

Wymień zasady pisowni przymiotników złożonych...

Język polski

Napisz zasady pisowni u zwykłe .Napisz pięć czasowników, pięć rzeczowników i pięć przymiotników! Pomóżcie! To na jutro!

Napisz zasady pisowni u zwykłe .Napisz pięć czasowników, pięć rzeczowników i pięć przymiotników! Pomóżcie! To na jutro!...

Język polski

Zasady pisowni "rz"

Rz piszemy wtedy, gdy w innych formach danego wyrazu albo w wyrazach pokrewnych wymienia się na r, np.:

rz na r:
tworzyć - twórca
marzec - marcowy
pierze - pióro
dobrze - dobry
chorzy - chory
rowerzysta - rower

Język polski

Przypomnij zasady ortograficzne obowiązujące w pisowni nazw państw i ich mieszkańców oraz utworzonych do nich przymiotników Prosze o jak najszybszą odpowiedź!!

Przypomnij zasady ortograficzne obowiązujące w pisowni nazw państw i ich mieszkańców oraz utworzonych do nich przymiotników Prosze o jak najszybszą odpowiedź!!...