za 0,4 kilogramy sera i 30 dag szynki zapłaciłem 11,26zł. Kilogram szynki kosztował 18,20 zł. Ile kosztował kilogram sera ?

za 0,4 kilogramy sera i 30 dag szynki zapłaciłem 11,26zł. Kilogram szynki kosztował 18,20 zł. Ile kosztował kilogram sera ?
Odpowiedź

x-cena kilograma sera 0,4kg * x zł + 0,3kg * 18,2 zł = 11,26 zł 0,4x+5,46=11,26 0,4x=11,26-5,46 0,4x=5,8 x=5,8:0,4 x=14,5

30 dag = 0,30 kg 0,30*18,20 = 5,4 -->tyle zapłaciłeś za szynke 11,26-5,46 = 5,80 zł -> za 0,4 kg sera 5,80 : 0,4 = 14,50zł -> za 1 kg sera

Dodaj swoją odpowiedź