Chemia kosmetyczna- cz.7 Fenole i Aldehydy
Temat: fenole.
Fenole- są pochodnymi węglowodorów aromatycznych. Charakteryzują się grupą OH przyłączoną bezpośrednio do węgla w pierścieniu aromatycznym. Najprostszym przedstawicielem grupy związków jest hydroksybenzen (fenol). C6H5OH
Jest to silna trucizna, stosowana jest do dezynfekcji w przemyśle kosmetycznym. Jest surowcem do produkcji tworzyw sztucznych i barwników.
Rezorcyna- jest najważniejszym fenolem stosowanym w kosmetyce. To dwufenyl (posiada 2 grupy -OH) . Jest syntetyzowana lub pozyskiwana z porostów. Ma postać bezbarwnych kryształków o słabym charakterystycznym zapachu. Rozpuszcza się w wodzie, etanolu, glicerynie. Słabe roztwory rezorcyny mają silne właściwości- bakteriobójcze, dezynfekujące, złuszczające (keratoplastyczne). Używana jest w maściach, płynach przeciwko chorobom skóry, płynach leczniczych do włosów i środkach keratoplasycznych.
Temat: aldehydy.
Aldehydy- związki organiczne zawierające grupę aldehydową ?CHO
Najważniejsze aldehydy w kosmetyce to:
a) formaldehyd- In. Aldehyd mrówkowy. HCHO. Jest to gaz o przykrej woni bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie. Jego 40% wodny roztwór to formalina. Z Formaldehydu otrzymuje się paraformaldehyd stosowany w zasypkach i płynach przeciwpotowych do stóp. Stosowanie formaldehydu w Polsce jest zabronione ponieważ wywołuje podrażnienia skóry i błon śluzowych i może działać rakotwórczo. Stosowany jest w produktach zagranicznych do pielęgnacji paznokci.
b) Aldehyd benzoesowy C6H5CHO- jest to żółtawa ciecz używana w kosmetyce do tworzenia kompozycji zapachowych ze względu na zapach migdałów oraz do produkcji innych substancji zapachowych.
c) Aldehyd anyżowy- ciecz o zapachu kwiatów głogu używana w kosmetyce do tworzenia kompozycji zapachowych typu bez, głóg, akacja, mimoza oraz do aromatyzowania pudrów.
d) Wanilina- substancja krystaliczna, pozyskiwana z rośliny storczyk- wanilia lub syntetycznie. Używana jest do aromatyzowania pudrów, szminek, kredek.