1. mr1=100g Cp1=70% mr2=300g Cp2=30% mr3=2400g Cp3=5% Cp = ms* 100%/mr ms = Cp* mr / 100% ms i roztworu o Cp= 70 % ms = 70 % * 100 g / 100 % ms = 70 g ms i roztworu o Cp = 30 % ms = 30% * 300 g /100% ms = 90 g ms i roztworu o Cp = 5 % ms = 5 % * 2400 g / 100 % ms = 120 g Całkowita ms, po zmieszaniu: 70g + 90g + 120g = 280g Całkowita masa roztworu: 100g + 300g + 2400g = 2800g Cp = ms * 100%/mr Cp = 280 g * 100% / 2800g Cp = 10 % 2. C=n/V V=200 cm3 (0,2 dm3) C= 0,1 mola Obliczamy ile moli substancji będzie w 200cm3: n=0,2*0,1=0,02 mola Obliczamy objętość jaką powinien mieć roztwór zawierający 0,02 mola, aby stężenie wyniosło 2: 2=0,02/V V=0,01dm3= 10cm3 200cm3-10cm3=190 cm3 (tyle wody należy odparować)
masa substancji jest sumą mas substancji we wszystkich roztworach: m₁ = 100 × 0,7 = 70g m₂ = 300 × 0,3 = 90g m₃ = 2400 × 0,05 = 120g Zatem m = m₁+m₂+m₃ m= 120 + 70 + 90 = 280g masa roztworu po zmieszaniu to suma mas roztworów: m₄=100+300+2400 = 2800g Po podstawieniu do wzoru na stężenie czyli m×100%/m₄ = 280 × 100% / 2800 = 10% zad. 2 Z definicji stęzenie molowe to ilość moli w 1 dm³ roztworu Czyli c = n/v stąd n = c × v 200cm³ = 0,2 dm³ n = 0,1 × 0,2 = 0,02 mole w 200 cm³ Obliczymy w jakiej objętości znajduje sie 0,02 mole 2-molowego roztworu: Z tego samego wzoru v = n/c czyli v = 0,02/ 2 = 0,01dm³ = 10 cm³ Należy odparować 200 - 10 = 190cm³