Wypisz skutki efektu cieplarniowego i skutki dziury ozonowej. Prosze podajcie mi to w punktach

Skutkiem ocielania się klimatu czyli tzw efektu cieplarnianego jest głównie podwyższenie temperatury powietrza , zachwianie por roku,roztapianie lodowców , podnoszenie się stanu wód , wymieranie lub spadek liczebności gatunków szególnie na biegunach efektem dziury ozonowej jest głównie nadmierne promieniowanie UV co prowadzi do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka skóry i choroby popromiennej.

1.efekt cieplarniany wywołany wskutek emisji gazów powodujących wzrost średnich ziemskich temperatur (dwutlenek węgla, ozon, freony) i trzebienia lasów (mniejsze zużycie dwutlenku węgla, mniejsza produkcja tlenu) przyczynia się do zmian klimatycznych, topnienia lodowców, zaburzeń w funkcjach życiowych fauny i flory, a nawet wymierania gatunków. Zmiany klimatyczne z kolei wywołują szereg zjawisk atmosferycznych w niespotykanej dotąd skali (huragany, deszcze, powodzie, gradobicia) i powodują, że klimat staje się nieprzewidywalny; 2.dziura ozonowa, powstała w wyniku emisji do atmosfery freonów, naraża nas na szkodliwe działanie słonecznego promieniowania ultrafioletowego, na szczęście z tym problemem ludzkość już sobie częściowo poradziła, zakazując produkcji i emisji szkodliwych substancji, dzięki czemu poziom ozonu w górnych warstwach atmosfery zostanie prawdopodobnie odbudowany; * kwaśne deszcze, efekt zakwaszenia opadów w wyniku emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu, wpływają destrukcyjnie na gleby i wody, a więc pośrednio również na wszystkie żywe organizmy.