Romantyzm : 1. Ogólna charakterystyka epoki 2. Polscy przedstawiciele romantyzmu 3. Europejscy przedstawiciele romantyzmu 4 . Szkoly narodowe i ich przedstawiciele 5 . Wymien znane formy i opisz je ; opera balet primadonna

1.epoka w historii sztuki i literatury, trwająca od lat 90.Siłą napędową romantyzmu była tęsknota za rajskim światem, poszukiwanym poza nudną codziennością, poczucie beznadziei, a nawet spalenia się w poszukiwaniu ideału, głównie idealnej miłości. Malarstwo okresu romantyzmu jest niejednolite.bogaty koloryt, kontrastowy światłocień, miękki modelunek, podkreślanie wartości fakturalnych płótna i dynamizowanie kompozycji.   2.Romantyzm w historii polskiej literatury przypadał na lata 1822-1863, zaś do jego czołowych przedstawicieli można zaliczyć m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Norwida, Zygmunta Krasińskiego czy Ignacego Kraszewskiego.   3. Romantyzm nie wszędzie narodził się w tym samym czasie i nie wszędzie objawiał się w podobny sposób. W niektórych krajach Europy romantyczny kierunek rozwijał się ewolucyjnie, bez specjalnych wstrząsów (np. : Anglia, Niemcy), w innych miały miejsce tzw. przełomy romantyczne (np. : Francja, Polska). Wszystko to zależało od warunków historycznych danego kraju. NP. - Ludwig van Beethoven - niemiecki kompozytor, autor  poematów symfonicznych, pieśni, a przede wszystkim dziewięciu monu fd6 mentalnych symfonii - Fryderyk Szopen - autor nowych form pianistycznych - ballad muzycznych, a także polskich mazurków i polonezów, etiud -- William Szekspir - prekursor angielskiego preromantyzmu, stworzył nowy typ teatru i dramatu; przez romantyków był uznany prekursorem nowego nurtu   4. niemiecka (Carl Maria von Weber i Richard Wagner) czeska (Bedřich Smetana i Antonín Dvořák) polska (Stanisław Moniuszko, Fryderyk Chopin i Zygmunt Noskowski) hiszpańska (Isaac Albéniz, Enrique Granados) francuska (César Franck) 5. Opera-sceniczne dzieło muzyczne wokalno-instrumentalne, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną Balet-rodzaj widowiska teatralnego, w którym głównym środkiem wyrazu jest taniec primadonna- wiodąca śpiewaczka operowa w teatrze operowym. Zwyklesopran.       MAM NADZIEJĘ, ŻE POMOGŁAM :)