Określ funkcje opisu natury i domu na podstawie I ks. Pana Tadeusza - znaczenie tytułu gospodarstwo - opis natury - opis domu - obrazy na ścianach   prosze o natychmiastową pomoc... ;)

Określ funkcje opisu natury i domu na podstawie I ks. Pana Tadeusza - znaczenie tytułu gospodarstwo - opis natury - opis domu - obrazy na ścianach   prosze o natychmiastową pomoc... ;)
Odpowiedź

1.Pan Tadeusz-nawiązanie do głównego bohatera, który reprezentuje nowe, młode pokolenie szlachty,w których rękach widziano losy Polski.Jest to również nawiązanie do Tadeusza Kościuszki, po którym bohater otrzymał imię.   2.Niezwykłe wrażenie na czytelniku wywierają także przepiękne opisy przyrody, które są dowodem miłości poety do ojczystej, nadniemeńskiej ziemi. Plastykę, niezwykłą malowniczość opisów osiąga Mickiewicz poprzez zastosowanieróżnorodnych środków artystycznych. Opisy wschodu czy też zachodu słońca, chmur, burzy, stanowią arcydzieło poezji opisowej. Takim opisem wschodu słońca rozpoczyna się księga szósta. Ranek był mglisty i wilgotny. Poeta stosuje personifikację, nadając cechy ludzkie zarówno słońcu, jak i rozpoczynającemu się dniu. Utwór zaś kończy się opisem zachodu słońca. Uwagę poety przykuwają obłoki płynące po niebie, oświetlone jaskrawymi promieniami zachodzącego słońca. W tych promieniach obłoki są różnokolorowe, a barwy ich ulegają ustawicznym zmianom. Przyroda niemal zawsze traktowana jest przez poetę jako żywa istota. Wystarczy wspomnieć ową brzezinę, "która jako wieśniaczka, kiedy płacze syna, lub wdowa męża, ręce załamie, roztoczy po ramionach do ziemi strumienie warkoczy". Zachodzące zaś słońce "spuszcza głowę" i zasypia "westchnąwszy ciepłym powiewem".   3.Dworek w Soplicowie leżał na małym pagórku pośród pól i brzozowego gaju, nad rzeką Ruczaj. Został zbudowany z drewna i podmurowany, był niewielki, lecz solidny. Wyróżniał się swą bielą pośród ciemnozielonych topoli. Obok domu mieściła się również stodoła, pola ze zbożem, ogródek z kwiatami ogrodzony małym drewnianym płotkiem. Brama dworku była zawsze otwarta dla przyjeżdżających gości, co świadczyło o gościnności gospodarza. Wnętrze domu było urządzone w starym stylu, z drewnianymi meblami. Na ścianach wisiały liczne portrety bohaterów narodowych: Kościuszki, Rejtana, Jasińskiego, Korsaka. W drewnianej szafie stał stary, kurantowy zegar, z którego, po pociągnięciu za sznurek, wydobywała się melodia "Mazurka Dąbrowskiego". Te przedmioty świadczyły o tym, iż sędzia był patriotą.   4.Wnętrze dworku w Soplicowie odzwierciedlało wielki patriotyzm oraz polskość. Świadczyły o tym obrazy na ścianach. Były to portrety przywódców oraz narodowych bohaterów - Kościuszki, Rejtana, Jasińskiego oraz Korsaka.

Dodaj swoją odpowiedź