zadanie1  Kilogram żółtego sera kosztuje 19,80zł. Ile trzeba  zapłacic za 0,15kg takiego sera??   zadanie2   Kilogram winogronu kosztuje 7,85zł. Ile trzeba zapalcic za 45dag tego winogronu??  

zadanie1  Kilogram żółtego sera kosztuje 19,80zł. Ile trzeba  zapłacic za 0,15kg takiego sera??   zadanie2   Kilogram winogronu kosztuje 7,85zł. Ile trzeba zapalcic za 45dag tego winogronu??  
Odpowiedź

można to szybko obliczyć z proporcji, mainowicie   19,80 ---- 1kg=100 dag x  ------  15dag   19,80 * 15 = 100x 297= 100x         | : 100 x=2,97   lub drugi sposób 19,80zł * 0,15= 2,97   2.   7,85 zł ----- 1kg= 100dag x            ---- 45 dag   7,85 * 45 = 100x 353,25 = 100x  | : 100 3,53~~ x     Lub 7,85*0,45= 3,53  

1) 1kg-19,80zł     0,15kg- x zł x=19,8 *0,15 x=2,97 zł 2)1 kg=1000g=100dag    45dag/100dag=0,45kg 1kg-7,85 zł 0,45kg-x zł x=7,85*0,45 x=3,53 zł(w przybliżeniu) Raczej powinno być oki:)) Sprawdz sobie jeszcze.

Dodaj swoją odpowiedź