1.Wymień odpady produkowane w gospodarstwie domowym. 2.Spośród wymienionych odpadów wymień te które nadają się do wtórnego przerobu.

1.Wymień odpady produkowane w gospodarstwie domowym. 2.Spośród wymienionych odpadów wymień te które nadają się do wtórnego przerobu.
Odpowiedź

Odpady komunalne stanowią 14% wytwarzanych śmieci. Przeciętny człowiek w ciągu roku produkuje ok. 2 m3 śmieci. Wśród tych śmieci 80 kg stanowią produkty gospodarstwa domowego. 47 kg - papieru 20kg - szkła 9 kg - metali. Problemem staje się w związku z tym znaczna ilość "dzikich" wysypisk śmieci występujących w okolicznych lasach, na łąkach oraz nad wodami powierzchniowymi. Selekcja odpadów         Można ją prowadzić trzema sposobami: 1) 1 sposób polega na tym, że odpady zbiera się oddzielnie w miejscu gdzie powstają (np. w gospodarstwie domowym, w zakładach pracy i w przemyśle), a następnie posegregowane odstawie się do odpowiednich przedsiębiorstw utylizacyjnych. 2) 2 sposób polega na sortowaniu i przygotowywaniu ich do ponownego spożycia, odbywa się dopiero w punktach specjalnie do tego celu przeznaczonych 3) 3 sposób to kombinacje dwóch poprzednich.  Oczywiste jest, że pierwsza i trzecia "strategia" składowania odpadów daje najwięcej korzyści i pozwala odzyskiwać surowce o największej czystości.         A więc wyrzucajmy np. butelki do pojemników na szkło, odstawiamy zużyte bateria do punktów zbiórki, przygotowujemy papier, makulaturę i tekturę dla związków, szkół i stowarzyszeń charytatywnych, które się po nie zgłaszają. W ten sposób przyczyniamy się do tego, że odzyskane zostają ważniejsze surowce. Szczególnie dużo energii oszczędza się przy recyklingu aluminium. Duża wartość energetyczna rozmaitych składników w odpadach przyczyniły się do rozwoju całego szeregu technologii przetwarzających odpady z gospodarstw domowych.         Aż 30% naszych odpadów domowych to odpady ogrodowe i kuchenne. Stanowią one wysoko właściwy surowiec kompostowy, dlatego szkoda je wyrzucać do śmieci. Kompostowanie nie jest trudne, wystarczy zaciszny kątek w ogrodzie położony w półcieniu. Ważne jest dobre przemieszanie materiałów biologicznych. Grubsze z drobniejszymi, suche z wilgotnymi. Na kompost wrzucamy następujące odpadki : - skórki i obierki z warzyw i owoców (również cytrynowych) - fusy z herbaty i kawy (razem z filtrami od papierosów) - ściętą trawę, liście, gałązki, chwasty.

Dodaj swoją odpowiedź