Na podstawie Trenu XI oraz innych utworów kochanowskiego odpowiedz na pytania: co poeta mówi o pozycji człowieka w świecie? jaki jest jego stosunek do wartości propagowanych przez humanistów? błagam, szybko!

Na podstawie Trenu XI oraz innych utworów kochanowskiego odpowiedz na pytania: co poeta mówi o pozycji człowieka w świecie? jaki jest jego stosunek do wartości propagowanych przez humanistów? błagam, szybko!
Odpowiedź

Jan Kochanowski był człowiekiem z właśną filozofią, ufał Bogu, ale wiedziała, że nawet jeżeli odda mu się cały to cierpienie też i go dopadnie. Jan był wykształconym chrześcijaninem. Poeta uważał, że mimo wielkiej wiary czlowieka w Boga i nieograniczonemu oddaniu się mu każdego człowieka kiedyś spotka nieszczęście tak jak przytrafiło to się później mu. Śmierć ukochanej Urszulki, która była przyczyną strasznego cierpienia wyrażanego w swoich tekstach. Humaniści w epoce odrodzenia stawiali na pierwszym miejscu człowieka. Właśnie w tej epoce zaczęto odkrywać umiejętności i możliwości człowieka na świecie. Mam nadzieję, że troszkę pomogłam ;)

W Trenie XI Kochanowski wyraża swój kryzys moralny. Utwór rozpoczyna się przytoczeniem słów Brutusa "fraszka cnota"- rzecz błaha, nieistotna. Kochanowski przyznaje się do zwątpienia w wartość cnot, bowiem nie uchroniła go przed cierpieniem. Człowiek nie ma możliwości decydowania o swoim losie, a przestrzeganie wartości, bcie dobrym nie chroni go przed nieszczęściem. W końcowej części trenu poeta pyta jak długo ma jeszcze cierpieć, ogrom bólu (po stracie córki) doprowadza go do utraty zmysłów, pragnie odzyskać światopoglądową równowagę. W pieśni "Miło szaleć kiedy czas po temu" poeta opisuje wizerunek Boga, który kieruje losem ludzkim. Człowiek nie powinien martwić się o swoją przyszłość, gdyż zna ją tylko Bóg. Dlatego należy odrzucić wszelkie troski i zgodnie z horacjańskim Carpe Diem cieszyć się chwilą. W pieśni "Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie" Kochanowski pokazuje, że nawet głowy państwa rządzący krajami nie są najważniejsi. Wciąż podkreśla wielkość Boga. W tej pieśni ukazuje go jako nieprzekupnego sędzię, który wszystkich rozlicz z czynów. W każdej z tch pieśni Kochanowski nawiązuje do Boga. Chce w ten sposób ukazać, że jednostka znaczy bardzo niewiele. Niekied stwierdza nawet (tak jak np. w pieśni "Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie"), że może wrządzić wiele złego ostrzegając ludzi stojących na czele państwa przed błędami doprowadzającymi do klęsk narodów. Kochanowski bardzo głęboko wierzy, że to Bóg kieruje naszym życiem, i że człowiek niewiele znaczy.

Dodaj swoją odpowiedź