Opisz problemy poruszane w Dziadach A. Mickiewicza. Wszystkie części!! + znaczenie duchów i Gustaw jako romantyczny kochanek.

Opisz problemy poruszane w Dziadach A. Mickiewicza. Wszystkie części!! + znaczenie duchów i Gustaw jako romantyczny kochanek.
Odpowiedź

1. Znaczenie duchów Duchy przestrzegają ludzi przed określonymi zachowaniami: Józio i Rózia przed unikaniem cierpienia, Zosia przed obojętnością wobec świata, a zły pan przed brakiem litości i współczucia. Ponadto duchy ukazują, że za każdą zbrodnię należy się kara: zjawy za swoje przewinienia nie mogą zaznać wiecznego spokoju, błąkając się po ziemi. Podsumowując, występowanie duchów ma głównie znaczenie dydaktyczne, jednakże poza tym wprowadzenie zjaw do dramatu nadaje utworowi  nastrój grozy i tajemniczności, tak pożądany w dobie romantyzmu. 2. Gustaw jako romantyczny kochanek Gustaw jako romantyczny kochanek jest w stałym konflikcie między sobą i światem, zaś znakiem tego wyobcowania jest obłęd, chroba umysłu. Ostatecznie jednak szaleństwo jest odczytywane jako bunt romantycznego indywidualisty. Miłość do kobiety, choć niespełniona, wyzwala całą skalę uczuć. Bohater nie tylko kocha, ale jest rónież gotów zemścić się za swoje tragiczne położenie. Nie jest to jednak zemsta fizyczna, lecz pragnienie zadania ukochanej bólu psychicznego. 3. Problemy poruszane w "Dziadach" a) Ludowość w II części "Dziadów". W utworze ukazane są wierzenia ludzi w istnienie świata zmarłych i możliwość kontaktu z duchami. Przedstawiona jest ludowa moralność, zakładająca że nie ma zbrodni bez kary. b) Destrukcyjna miłość w IV części- uczucia doprowadza Gustawa do obłędu. Za swój stosunek do ukochanej obwinia "zdradzieckie książki" (można wywnioskować, że ma na myśli przede wszystkim "Cierpienia młodego Wertera"), tak więc pokazany jest także wpływ kultury na życie człowieka. c) Martyrologia narodu polskiego, mesjanizm (Polska jako Chrystus narodów) i prometeizm Konrada w III częśći "Dziadów" to próba wyjaśnienia sytuacji w jakiej znalazła się Polska w XIX wieku. Utwór zachęcał rodaków do bohaterskiego znoszenia cierpienia, gdyż jest ono konieczne do osiągnięcia chwały (porównanie do zmartwychwstałego Chrystusa).

Dodaj swoją odpowiedź