„Czy zgadzasz się ze słowami poety, że Kraków to miasto, „w którym chodzi się z księżycem w butonierce”?

Kraków. Miasto niezwykłe, nietypowe, niepowtarzalne. Magia czyha tu na każdym zakręcie a każdy zabytek przesiąknięty jest poezja. Czy rzeczywiście Kraków zasługuje na miano najbardziej magicznego i poetyckiego miasta w Polsce? W swojej pracy będę starała się bornic słuszności tej tezy.
Rozpocznę swoje rozważania od najsilniejszego argumentu, wyjątkowego bogactwa zabytków. Żadne miasto w Polsce nie posiada tylu fascynujących i pięknych zabytków, co Kraków. Architektura starego rynku powoduje jakbyśmy cofnęli się czasie a widok zamku (Wawelu) znad brzegu Wisły zapiera wdech w piersiach. Spoglądania zimą z murów zamku na zamarzniętą Wisłę, jest moim zdaniem najprzyjemniejszą czynnością, jaką mialam okazję zrobić w Krakowie.
Kolejnym argumentem, który przemawia na korzyść jest wiedza, iż miasto jest silnie związane z historią i tradycją naszego narodu. To właśnie tu miały miejsce koronacje najsławniejszych królów naszego państwa, to właśnie tu są pochowani najznakomitsi artyści, królowie, czy też inne ważne osobistości, które zapisały się w księdze historii naszego kraju. Mimo upływu wielu lat, są tam kultywowane stare tradycje np.: harce Lajkonika.
Ale to jeszcze nie wszystko. Kraków, stał się miastem, którego zaborcy nigdy nie próbowali germanizować czy rusyfikować. Można wiec powiedzieć ze Kraków był symbolem nigdy nie zmieniającego się państwa. Mimo nacisków nie stracił on swojej polskości a ludzie z tamtych rejonów zawsze pamiętali, kim są i nie pozwalali ingerować zaborcom w sprawy Krakowa. Był on pociechą i nadzieją dla reszty Polski, której nie udało się, i która poddała się naciskom Niemiec i Rosji.
Na zakończenie pragnę dodać, że była stolica naszego państwa przez wiele lat była i nadal jest natchnieniem i inspiracją wielu sławnych twórców z dziedziny sztuki i literatury. Kraków okazał się niemal całym światem dla m.in. Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej czy Stanisława Lema. Kraków spowodował, że stali się czulsi, zaczęli doceniać świat, zagłębiać się sami w sobie, w wyniku, czego powstało wiele pięknych wierszy, które możemy teraz podziwiać. Ludzie pokochali to miasto również ze względu na żyjących tu ludzi. Dowodem na to są słowa Stanisława Wyspiańskiego, który w swoim wierszu „O, kocham Kraków” wypowiada następujące słowa: „O kocham Kraków, bo nie od kamieni przykrości doznał, lecz od żywych ludzi”
Z cała pewnością Kraków jest miejscem niezwykłym, nietypowym, i niepowtarzalnym. Kto chociaż raz spędził w nim trochę czasu, na pewno zechce do niego jeszcze nie raz powrócić.

Dodaj swoją odpowiedź