1.pojecia globus,geojda,siatka geograficzna,siatka kartograficzna,poludniki i rownolezniki,mapa i jej elementy 2.połkule 3. okreslanie polozenia geograficznego pilne z gory dzieki prosze o jak najszybasza odpowiedz pliss !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1.pojecia globus,geojda,siatka geograficzna,siatka kartograficzna,poludniki i rownolezniki,mapa i jej elementy 2.połkule 3. okreslanie polozenia geograficznego pilne z gory dzieki prosze o jak najszybasza odpowiedz pliss !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Odpowiedź

hej Globus (od łacińskiego słowa globus – kula) – pomniejszony model ciała niebieskiego (najczęściej Ziemi) lub sfery niebieskiej w postaci kuli umieszczonej na osi ustawionej pod kątem odpowiadającym kątowi nachylenia osi danego ciała, na powierzchni której znajduje się mapa pierwowzoru. Zaletą globusa jest brak zniekształceń, które pojawiają się przy odwzorowaniu obrazu terenu (mapy) na płaszczyźnie.    

globus-pomniejszony model ciała niebieskiego lub sfery niebieskiej w postaci kuli umieszczonej na osi ustawionej pod kątem odpowiadającym kątowi nachylenia osi danego ciala.   geoida-jest to bryla ktorej powierzchnia w każdym miejscu jest prostopadła do pionu wyznaczonego przez siłę ciężkości.   siatka geograficzna- układ polodnikow i rownoleznikow na globusie lub w myślach na kuli ziemskiej. polodnik zerowy i rownik ziemski tworzą układ, względem którego wyznacza się wspolrzedne geograficzne.   siatka kartograficzna-układ polodnikow i rownoleznikow na mapie. Jest to obraz siatki  geograficznej otrzymany na płaszczyźnie.   polodniki-są to linie zbiegające się w biegunach i wyznaczające kierunek północ-południe. Południk początkowy 0 stopni i południk końcowy 180 stopni dzielą kulę ziemską na półkule: wschodnią i zachodnią.   rownolezniki-Dzieli on kule ziemska na dwie połowy północną i południową. (Każdemu punktowi na ziemi można przypisać jeden równoleżnik i południk tym sposobem powstało pojęcie współrzędnych geografiznych).   mapa-uogólniony obraz powierzchni ziemi  lub jej części wykonywany na plaszczyznie, w skali.elementy mapy: obraz kartograficzny – główna część mapy, przedstawiająca informacje o obiektach i zjawiskach oraz ich rozmieszczeniu. Wiadomości te tworzą treść mapy; osnowa matematyczna – przyjęte odwzorowanie kartograficzne i związana z nim siatka kartograficzna, skala oraz sieć punktów osnowy geodezyjnej. Ten ostatni element to przeniesione na mapę punkty na Ziemi mające precyzyjnie określoną pozycje i wysokość; elementy pomocnicze – ułatwiają korzystanie z mapy. To głównie legenda, czyli opis umowny znaków użytych na mapie. Czasami są to wykresy do pomiarów na mapach; dane uzupełniające – to przekroje, diagramy, tabele. Ten element nie jest konieczny, ale bardzo wzbogaca mapę i ułatwia korzystanie z niej.   polkule- część kuli, która powstaje wskutek przecięcia na dwie części przez plaszczyzne przechodzącą przez środek tej kuli.    

Dodaj swoją odpowiedź