wyjaśnij co to jest i na jakiej zasadzie działa: a)woda b) koc gaśniczy c) gaśnica śniegowa  d) gaśnica proszkowa e) gaśnica z dwutlenkiem węgla f) piasek

Woda-Jest to ciało,które występuje najwięcej w stanie ciekłym,używa się go najczęściej do gaszenia pożarów.Woda składa się z cząsteczek niż tak jak inne substancje z atomów . Koc gaśniczy-Koc którym zakrywa się ogień,jest on wykonany z włókna szklanego który nie da się zapalić.,ma za zadanie odciąć dostęp tlenu do ognia,w konsenkwencji wygaszenie się ognia. Gaśnica śniegowa-Występuje w niej sprężony dwutlenek węgla,nazywa się ona śniegowa gdyż potrafi ona materiał który jest pod jej działaniem ochłodzić nawet do -79 stopni. Gaśnica proszkowa-Najczęściej spotykana gaśnica,używa ona najczęściej fosforany sodu.Proszki tego typu nazywa się proszkami typu ABC,tak jak koc gaśniczy ma za zadanie odcięcie ognia od dopływu tlenu. Gaśnica z dwutlenkiem węgla-Jak sama nazwa wskazuje używa ona dwutlenku węgla do gaszenia pożarów,tak jak inne gasnice ma za zadanie odciąć ogień do dostępu do tlenu. Piasek-Środek gaśniczy zaraz po wodzie,potrafi on odciąć ogień do tlenu bardzo szybko,dzięki czemu ogień niedotlenia się,i piasek działa nawet na ogień połączony z benzyną lub olejem.Z piasku można również tworzyć różne kształty przykładem są zamki z piasku.

a) Woda absorbuje z palącego się ciała duże ilości ciepła tym samym uniemożliwiając dalsze palenie się. b)sprzęt gaśniczy służący do mechanicznego odcinania dopływu powietrza do płonących materiałów. Może być użyty do gaszenia palącego się ubrania. c)Gaśnice śniegowe służą do gaszenia pożarów  urządzeń elektrycznych a zwłaszcza elektroniki i maszyn precyzyjnych.Działanie gaśnicze polega na odcinaniu dostępu tlenu i znacznym obniżeniu temperatury. d)Środkiem gaśniczym jest proszek wyrzucany za pomocą sprężonego gazu (dwutlenek węgla lub azot). Gaśnice proszkowe przeznaczone są do gaszenia pożarów urządzeń elektrycznych pod napięciem.Gaśnice proszkowe są szczególnie polecane do gaszenia pożarów w archiwach, bibliotekach itp e)nie wiem tego . f)Piasek należy do łatwo dostępnych środków gaśniczych. Jego działanie polega na odcinaniu dostępu tlenu do palącego się materiału.