Opisać te punkty: 1.    Transport gazów oddechowych we krwi. 2. Proces krzepnięcia krwi.

1.Transport gazów oddechowych: - Transport tlenu: - ok. 3% tlenu, który dostaje się do krwi fizycznie rozpuszcza się w osoczu - ok. 97% tlenu transportowane jest w erytrocytach w połączeniu z hemoglobiną powstaje tzw. oksyhemoglobina. Cząsteczka hemoglobiny składa się z czterech połączonych ze sobą łańcuchów białkowych dwa α (alfa) i dwa β (beta). Każdy z łańcuchów białkowych jest z cząsteczką związku organicznego zwanego henem (hem) 2.Krzepniecie krwi polega na wytraceniu sie z rozpuszczalnego bialka osocza zwanego fibrynogenem w nierozpuszczalna postac zwana wloknikiem albo fibryna.Jest to zlozony proces uwarunkowany dzialaniem szeregu enzymow i cial czynnych wystepujacych w osoczu i tkankach.krzepniecie krwi ma dla organizmu znaczenie obronne gdyz zapobiega jej utracie po zranieniach. W procesie krzepniecia krwi odgrywaja wazna role tzw. komorki plytkowe czyli trombocyty. Na klasyczny schemat krzepniecia krwi skladaja sie 4 zasadnicze skladniki. Z osocza wytraca sie czesc bialka zwana fibrynogenem w postaci wloknika czyli fibryny. Reakcja ta zachodzi tylko wowczas gdy we krwi pojawi sie substancja zwana trabina. Trombina znajduje sie we krwi w postaci nieczynnej ktora nosi nazwe protrombiny. Protrombina jest cialem bialkowym powstajacym w watrobie.Do syntezy protrombiny w watrobie konieczna jest witamina K. Protrombina ulega aktywacji czyli przemianie na aktywna trombine pod wplywem trombokinazy przy udziale jonow wapnia.

1) Tlen transportowany jest do tkanek w formie nietrwałego połączenia z hemoglobiną( naczynia wlosowate płuc- tan hemoglobina łączy sie z tlenem). Kiedy taka utlenowana cząsteczka hemoglobiny dostaje się do tkanek, tlen się odłącza pod wpływem kwaśnego pH, zwązanego z występowaniem jonów wodorowęglanowych. W tkankach natomiast znajduje się CO2, które pochłaniane do krwi transportowane jest przez naczynia krwionośne z powrotem do naczyń włosowatych płuc ( w formie jonów wodorowęglanowych, lub nietrwałego połączenia z hemoglobiną, a także w postaci cząsteczkowej osocza), stamtąd jest wydalany na zewnątrz( wdychamy tlen, wydychamy dwutlenek węgla). 2) Proces krzepnięcia krwi: Tromboplastyna - nazwa 12 czynników występującyh w osoczu lub produkowanych przez płytki krwi, uszkodzenie któregoś z nich pobudza protrombinę ( a także pod wpływem jonów wapnia) do przekształcenia się w trombinę, trombina natomiast katalizuje przejście fibrynogenu w fibrynę( tworzy się skrzep).