Działalność organizacji pozarządowych i społecznych niosących pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych

MCK
W 1919 roku Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc połączyły swoje siły i utworzyły Międzynarodową Federację Narodowych Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca zwany również jako Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Organizacja ta w 1965 roku uchwaliła 7 zasad, którymi mają się kierować. Są to:
- humanitaryzm- ochrona życia i zdrowia człowieka, zapewnienie poszanowania osobowości człowieka, przyjaźń, współpraca i pokój między narodami.;
- bezstronność – tolerancja;
- neutralność – powstrzymywanie się od udziału w wojnach oraz sporach politycznych. Etnicznych, ideologicznych itp.
- niezależność – korzystanie z samodzielności pozwalającej na działanie w każdym czasie, wg praw każdego kraju i zasad, które obowiązują w organizacji;
- dobrowolność;
- jedność – działanie tylko jednego Stowarzyszenia na państwo;
- powszechność – Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca obejmuje cały świat.

Polski Czerwony Krzyż (PCK) – działalność:
Podczas II wojny światowej PCK był jedyną legalną organizacją pomagająca ludziom w Polsce.
W okresie stanu wojennego PCK i MCK pomagały w zbieraniu żywności, ubrań, lekarstw ludności cywilnej;
W dzisiejszych czasach PCK musi zmierzyć się z narastającym bezrobociem, ubóstwem, głodem i bezdomnością w Polsce. PCK wspiera także wszystkie kraje na świecie, które potrzebują jakiejkolwiek pomocy. Organizuje zbiórkę m.in. żywności dla ofiar konfliktu w Afganistanie, byłej Jugosławii czy nawet w krajach afrykańskich.

Prócz PCK w Polsce istnieje ok. 30 tys. różnych fundacji i stowarzyszeń. Ich działalność opiera się na bezinteresownej pomocy wolontariuszy. Dla wolontariatu charakterystyczna jest czysta bezinteresowność, całkowita dobrowolność, bezpośredniość tzn., że tylko wolontariusz jest zaangażowany pomoc, a nie osoba, która finansuje jakąś działalność oraz ciągła pomoc potrzebującym.
Najbardziej znanymi organizacjami obok PCK są:
- Polska Akcja Humanitarna,
- WOŚP,
- Caritas Polska,
- Krajowy Komitet Pomocy Dzieciom i Młodzieży.

Dodaj swoją odpowiedź