Dlaczego Rzeczpospolita nazywała się szlachecka? Wymień dwóch ostatnich Jagiellonów i wymień czym zasłużyli dla Polski Kultura odrodzenia w Polsce - renesans Co to jest mecenat? Opis zamku Do kogo należał dzwon Zygmunta ,dlaczego rzadko się odzywa?

Dlaczego Rzeczpospolita nazywała się szlachecka? Wymień dwóch ostatnich Jagiellonów i wymień czym zasłużyli dla Polski Kultura odrodzenia w Polsce - renesans Co to jest mecenat? Opis zamku Do kogo należał dzwon Zygmunta ,dlaczego rzadko się odzywa? Co to arras? Pisarze do wynagrodzenia Co to sejm ? Ile trwa sejm ? Co przedstawia herb szlachecki? Strój Polskiej szlachty Wisłą do Gdańska Jak wyglądał dworek szlachecki? Co to znaczy że Polska była rzeczpospolitą obojga narodów? Artykuły Henrykowskie Kiedy trwał potok szwedzki? - Były to pytania do sprawdzianu bardzo proszę o szybką odpowiedź daje 20 pkt i naj w niektórych pytaniach trzeba po prostu napisać kilka słów w niektórych wytłumaczyć więc wiecie ;)) PLIS SPRAWDZIAN JEST JUTRO ;PP
Odpowiedź

Arras – nazwa tkanin dekoracyjnych, tkanych na krosnach według kartonu dostarczonego przez artystę malarza. Na wełnianej osnowie wątek wełniany był uzupełniany nicią jedwabną oraz metalową: srebrną i srebrną pozłacaną. Przyjęło się, że arrasami (od francuskiego miasta Arras) nazywa się szczególnie cenny rodzaj takich tkanin, tkanych z dużą ilością złotych nici, wykonanych do końca wieku XVI, od wieku XVII zaś – gobelinami (od paryskiej manufaktury Gobelins) mniej kosztowne. Coraz częściej stosuje się nazwętapiseria, obejmującą wszystkie tkaniny wykonane tą techniką. Staropolska nazwa to opona, szpaler, obicie.

Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej nazywano demokracją szlachecką, ze względu na bardzo duzy wpływ szlachty na społeczeństwo polskie. To właśnie ta grupa społeczna miała bardzo dużo ulg i przywilei, m.in. niepłacenie podatków. Większość szlachty była bardzo bogata ( magnateria). To właśnie Ci ludzie wpływali na urzędników oraz na króla. Wymuszali na władcy korzystne dla siebie warunki, zapominając przy tym o mieszczanach oraz chłopach. Często , gdy nie pasowały im nadane przywileje wywoływali spory, przez co król zmieniał postanowienia. Wszystkiego co chciałeś nie napisałem ale zawsze coś... ;)

Dodaj swoją odpowiedź