Opisz występowanie zjawisk wulkanicznych na kuli ziemskiej.

Opisz występowanie zjawisk wulkanicznych na kuli ziemskiej.
Odpowiedź

Trzęsieniem ziemi nazywamy drgania skorupy ziemskiej, których przyczyną jest rozchodzenie się fal sprężystych z głębszych sfer Ziemi. Uwalniana wówczas energia rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, których siła rozrywa ziemię, a także powoduje piętrzenie wody w oceanach. Miejsce, gdzie tworzą się fale sejsmiczne nazywamy ogniskiem lub hipocentrum. Natomiast miejsce na powierzchni ziemi, gdzie fale dotrą najszybciej nazywamy epicentrum Wyróżniamy następujące rodzaje trzęsień ziemi: *zapadowe trzęsienia ziemi * wulkaniczne trzęsienia ziemi * tektoniczne trzęsienia ziemi Z ruchami płyt związane są również zjawiska wulkaniczne i trzęsienia ziemi.

zjawiska wulkaniczne i trzesienia ziemi przyczyny i wystepow Większość trzęsień ziemi, zwłaszcza na obrzerzach Oceanu Spokojnego i w pasie ciągnącym się od południowej Europy w głąb Azji, jest wynikiem ruchów płyt skorupy ziemskiej. Jeśli płyta oceaniczna napiera na płytę kontynentalną, powstają trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i szybkie wypiętrzanie gór. Przykładem tego zjawiska jest zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej, gdzie utworzyło się pasmo Andów. Bywają jednak też inne przyczyny trzęsień ziemi. Niektóre części globu powracają jeszcze do stanu równowagi po zlodowaceniu, które ustąpiło zaledwie około 10 tysięcy lat temu. Uwolniona od ogromnego ciężaru lodu skorupa ziemska podlega czasem wstrząsom powstającym w wyniku powolnego wyginania się do góry. Niewielkie trzęsienia o zasięgu lokalnym mogą być również powodowane przez wybuchy wulkanów. Erupcje wulkanów nalężą do potężnych sił przyrody. Potężne eksplozje mogą wysadzić wierzchołek góry, wyrzucając jednocześnie w powietrze chmury gazów i kawałki materiału skalnego. Trzęsienia ziemi wywoływane są przez nagłe przesunięcia mas skalnych w skorupie ziemskiej. Uwalniana wówczas energia rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, których siła rozrywa ziemię, zmienia nurt rzek, inicjuje lawiny, a także powoduje piętrzenie wody w oceanach. Wstrząsy ziemi rejestrowane są przez stacje sejsmologiczne i mierzy się je najczęściej w skali Richtera. Wartość 8,8 w tej skali jest przeszło 10 tys. razy większa niż energia bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę! Oblicza się, że silne trzęsienia ziemi, powyżej 4 stopni w skali Richtera, pojawiają się średnio co 52 dni na lądzie i co 28 dni na dnach oceanów. Geograficzne występowanie trzęsień ziemi pokrywa się z aktywnością wulkanów, a więc wzdłuż wybrzeży Oceanu Spokojnego. WYBUCH WULKANU • Potężna eksplozja. Powietrze spowite trującym gazem. Wyrzucany na powierzchnie pył powoduje ciemność. Rozgrzana do czerwoności lawa z prędkością ponad 100 km/h pochłania wszystko co napotka na swej drodze. Doszczętnie pali drzewa, ludzi, całe miasta, a potem zastyga. To typowy scenariusz wybuchu wulkanu. Dlaczego wybuchają i gdzie występują? Wulkany zaczerpnęły swą nazwę od rzymskiego boga ognia Vulcanusa. Są następstwem gwałtownych przemian dokonywanych w obrębie skorupy ziemskiej. Magma zgromadzona wewnątrz ziemi, wykorzystując szczeliny w litosferze wydostaje się na powierzchnię ziemi tworząc wulkany. Niektóre z nich osiągają wysokość nawet powyżej 4000 metrów. Erupcjom wulkanów, oprócz lawy towarzyszy także wydzielanie się z kraterów trujących gazów, popiołów oraz fragmentów skalnych i kamieni zwanych lapillami. Wulkany występują na całym świecie. Najwięcej jest ich w tzw. "pierścieniu ognia", który rozciąga się wzdłuż wybrzeży Oceanu Spokojnego. Większość wulkanów znajduje się nie dalej niż 250 km od linii brzegowej, a ponad połowa z nich mieści się na wyspach. Wulkany występują również w Europie. Szczególnie dużo jest ich na terenie Włoch i Islandii.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Ustna geografia

1. Podaj klasyfikację wód podziemnych.
Rodzaje wód podziemnych:
- woda zaskórna – zalega bardzo blisko powierzchni ziemi, podlega dobowym wahaniom temp., ich obfitość i głębokość zalegania zmienia się w ciągu roku, łatwo ule...