1. Poczet Królów Polskich 2. I do każdego króla wydarzenie np. Władysław Jagiełło - bitwa pod Grunwaldem Proszę o pomoc ! I bardzo dziękuję ! ; ))

1.Bolesław Chrobry-zjazd w Gnieźnie 2.Mieszko II- zjednoczenie ziem polskich 3..Bolesław Śmiały-zabójstwo biskupa  4.Przemysł II-koronacja po blisko 200latach 5.Władysław Łokietek-zajęcie Pomorz Gdańskiego przez Krzyżaków 6.Kazimierz Wielki-założenie Akademii Krakowskiej 7.Władysław Jagiełło-bitwa pod Grunwaldem 8. Kazimierz Jagiellński-wojna trzynastoletnai 9.Zygmunt Stary-hołd pruski 9.Zygmunt August- unai lubelska 10.Stefan Batory-wojny z Rosją 11.Zygmunt III Waza-przeniesienie stolicy do Warszawy 12.Władysław IV-zbudowanie floty polskiej 13.Jan Kazimierz-potop szwdzki 14.jan III Sobieski-odsiecz wiedeńska 15. August II Mocny-noc saska 16.Stanisław August Poniatowski-konstytucja 3 maja   b,podałam najważniejszych,byli jeszcze książęta, np.MieszkoI-chrzest Polski,Bolesłłław Krzywousty-testament

1. Mieszko I - chrzest Polski, zwycięstwo nad Niemcami w bitwie pod Cedynią 2. Bolesław Chrobry - pierwsza koronacja; wojna z Niemcami; Zjazd gnieżnieński 3. Mieszko II- najazd sąsiadów na Polskę, utrata korony 4. Kazimierz Odnowiciel- odbudowa podstaw państwa, przeniesienie stolicy do Krakowa 5. Bolesław Śmiały- koronacja królewska z poparciem papieża, konflikt i zabujstwo biskupa Stanisława 6. Władysław Herman- utrata korony, osłabienie pozycji władcy 7. Bolesław Krzywousty- odzyskanie Pomorza Gdańskiego, testament dzielęcy kraj na dzielnice 8. Przemysł II- pierwsza koronacja po okresie rozbicia dzielnicowego, zabójstwo króla rok po koronacji 9. Wacław II- wprowadzenie urzędu starosty 10. Władysław Łokietek- ponowne jednoczenie państwa, pierwsza koronacja na Wawelu w krakowie, utrata Pomorza Gdanskiego 11. Kazimierz Wielki- ostatni król z dynastii Piastów, zjazd monarchów w 1364, utworzenie Akademii Krakowskiej 12. Ludwik Węgierski- pierwszy przywilej dla całej szlachty w 1374r. w Koszycach 13. Jadwoga- odnowienie Akademii Krakowskiej 14. Jagiełło- Grunwald, przywileje dla szlachty w Jedlnii, Krakowie 15. Władysław Warneńczyk- unia personalna polsko-węgierska 16. Kazimierz Jagiellończyk- odzyskanie Pomorza Gdańskiego po wygranej nad Krzyżakami w wojnie 13-letniej 17. Jan olbracht- klęska w wyprawie na Mołdawię 18. Aleksander Jagiellończyk- konstytucja nihil nowi z 1505 19. Zygmunt Stary- hołd pruski, zjazd wiedeński renesans na Wawelu 20. Zygmunt August- flota kaperska, unia realna polsko-litewska w Lublinie 21. Henryk Walezy - brak dokonań , był tylko kilkadziesiąd dni królem i zwiał do Francji 22. Stefan Batory- zwycięskie wojny z Moskwą, utworzenie Trybunału koronnego, utworzenie Akademii Wileńskiej, utworzenie piechoty wybranieckiej 23. Zygmunt III Waza- wojna ze Szwecją, zajęcie Moskwy w 1610r., rokosz Zebrzydowskiego 24. Władysław IV- wojna z Rosją, pokój w Polanowie w 1634 25. Jan Kazimierz- powstanie Chmielnickiego, potop szwedzki, abdykacja króla, pierwsze liberum veto 26. Michał Korybut wiśniowiecki- wojna z Turcją, w dniu jego śmierci Sobieski wygrywał pod Chocimiem 27. Jan III Sobieski - odsiecz wiedeńska, zawiązanie świętego przymierza przeciw Turcji- Polska bierze w tym udział 28. August II Mocny- najazd Szwecji na Polskę podczas wojny północnej, sejm niemy 29. August III- zrywanie wszystkich sejmów z wyjątkiem sejmu koronacyjnego króla 30. Stanisław August Poniatowski- 3 rozbiory, powstanie kościuszkowskie, sejm wielki, konstytucja 3 maja.   Zaznacz sobie, że Mieszko I, Kazimierz Odnowiciel, Władysław Herman, Bolesław Krzywousty - nie byli królami. Jesli chodzi o resztę to podałam kilka wydarzeń by było z czego wybrać . Pozdro!