Wspólne odpowiedzcie na pytania.  •  Z jakiego powodu ludzie ustanawiają prawa ?  •  Dlaczego jedne prawa się zmieniają,a inne pozostają niezmienne? 

Wspólne odpowiedzcie na pytania.  •  Z jakiego powodu ludzie ustanawiają prawa ?  •  Dlaczego jedne prawa się zmieniają,a inne pozostają niezmienne? 
Odpowiedź

1.Są prawa i obowiązki, ustanawiane są po to aby na świecie był porządek... np. każdy obywatel ma prawo do wolnego słowa... ale każdy obywatel ma obowiązek obrony ojczyzny. Wynika z tego że prawo jest sprzyjające nam, a obowiązek-zobowiązuje nas do czegoś... Prawo jest po to abyśmy mieli jakieś przywileje a nie same oboiwązki... 2. ponieważ te które się nie zmieniają są bardzo ważne i bez nich nie da się funkcjonnować. Prosze o naj! :)  

Lidzie ustanawiają prawa by móc oddziaływać za pomocą norm na resztę społeczeństwa, a co za tym idzie by wtworzyć pewien stopień społecznej kontroli zachowań członków danej spoleczności. Prawa mają charakter odgórny, osoba która w procesie socjalizacji wchodzi w społeczeństwo musi przyswoić sobie normy społeczne, w innym wypadku zostanie ona wykluczona ze społeczności jako osoba niedostosowana. Prawa są także pewnego rodzaju środkiem, który wprowadza równouprawnienie- każda osoba w społeczeństwie jest równa wobec prawa i zostanie w należyty sposób potraktowana jeżeli owo prawo złamie, niezależnie od swojej pozycji społecznej, czy pewłnionej w społeczeństwie roli (oczywiście w założeniu teoretycznym, bo z praktyką bywa różnie). Prawa moga być różne i stosowane w różnych środowiskach. Mamy np prawo państwowe, ale także grupa rówieśnicz czy rodzina wytwarza swoisty kodeks prawny, po to by sprawować kontrolę nad swoimi członkami. Przestrzeganie danego prawa sprawia że jesteśmy pełnoprawnym członkami danej społeczności czy grupy. Jedne prawa ulegają zmianie, a inne pozostają niezmienne. Zalezy to od postępu społeczeństwa. Jeżeli zmienia się dana sytuacja społeczna, to zmieniają się także prawa. Np w związku z wejściem Polski do UE musiały zostać zmienione niektóre przepisy prawne, po to by Polska "dorosła do pięt" reszcie Europy. Przykładem może być sytuacja bieżąca związana z nowelizacją Kodekdu Karnego wykonawczego podpisana 27 X 2011, która to nowelizacja ma właśnie na celu zrównanie polskich więzień i przepisów tam obowiązujących z sytuacją w pństwach UE.

Dodaj swoją odpowiedź