Metale: 1. Żelazo - główny składnik do produkcji stali 2. Złoto - zastosowanie w jubilerstwie 3. Srebro - zastosowanie w jubilerstwie, jest używane do produkcji biżuterii, naczyń i sztućców. 4. Platyna - w związku ze swoją niską reaktywnością platyna używana jest w jubilerstwie, będąc metalem cenniejszym od złota i srebra. 5. Fluor - gazowego fluoru używa się przy produkcji monomerów, fluorowanych alkenów, z których otrzymuje się teflon i jego pochodne. Oprócz tego jest stosowany do produkcji halonów, które są stosowane jako ciecze chłodzące i hydrauliczne Niemetale: 1. Tlen - jest niezbędny w procesie oddychania, a także w większości procesów spalania prowadzących do wytworzenia energii. 2. Siarka - wulkanizacja kauczuku,zapałki,preparaty leczące choroby skóry. 3. Fosfor - jest dodatkiem do napojów gazowanych typu cola. Związki tego pierwiastka wykorzystywane są również w przemyśle chemicznym jako katalizatory. 4. Węgiel - jest jednym z paliw kopalnych i ważnym źródłem nieodnawialnej energii. Uważa się, że spalanie węgla, a także innych kopalnych paliw przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego. 5. Azot - ciekły azot jest stosowany jako środek chłodzący do uzyskiwania temperatur poniżej -100 °C. W postaci gazowej azot wykorzystywany jest jako najtańsza z dostępnych atmosfer ochronnych w wielu procesach przemysłowych, a także jako gaz roboczy w niektórych układach pneumatycznych.
METALE: Au- złoto jest najbardziej kowalne -nadaje sie do wyrobu biżuterii Hg - występuje w warunkach normalnych w stanie ciekłym - rtęć spotykana jest w termometrach Ag - srebro jako biżuteria, wykazuje też silne właściwości antybakteryjne Cu- Głównym zastosowaniem miedzi jest produkcja kabli elektrycznych, pokryć dachów i instalacji wodociągowych i maszyn przemysłowych. Miedź głównie używana jest jako metal, ale gdy wymagana jest większa twardość, wtedy łącząc z innymi metalami tworzy się stopy Mg - Magnez metaliczny wykorzystuje się w chemii organicznej do otrzymywania związków Girginda, oraz w postaci prętów do ochrony przed korozją pojemnościowych podgrzewaczy wody, wykonanych ze stali. NIEMETALE: O- tlen- jako najpowszechniejszy pierwiastek na ziemi, niezastąpiony w procesie fotosyntezy S- siarka -ma właściwości palne, pali się niebieskim płomieniem, ma barwę żółtą- spotykana w nawozach sztucznych, kwasie siarkowym C- węgiel - włąsciwości fizyczne wegla zależą od odmiany w jakiej występuje np. diament jest przezroczysty, a np. grafit - ma barwę i czarną i jest nieprzezroczysty H- wodór- jest zaś najpowszechniejszym pierwiastkiem we wszechświecie. wystepuje w gwiazdach i obłokach miedzygwiazdowych p-fosfor- w wodzie i alkoholu jest prawie nierozpuszczalny, występuje kilka odmian; biały,czerwony, fioletowy.. naczesciej spotykany w kwasach Pozdrwiam :)
Materiałoznawstwo- odpowiedzi na pytania
1. Przedstawiać budowę atomu.-
Atom jest skupieniem drobnych cząstek materii, zwanych elementarnymi tj: elektrony, protony, neutrony. Protony i neutrony to inaczej nukleony i tworzą one jądro atomu a wokół niego krążą elektrony.
Ka...