Co wiesz o wierze żydów ? Czy znasz ich zwyczaje religijne , święta , modlitwy . Poszukaj wiadomości o dowolnym obrzędzie żydowskim i objaśnij go .

Co wiesz o wierze żydów ? Czy znasz ich zwyczaje religijne , święta , modlitwy . Poszukaj wiadomości o dowolnym obrzędzie żydowskim i objaśnij go .
Odpowiedź

Wiarą żydów jest judaizm. Święta to np. simchat tora-radość tory chanuka -święto świateł Rosz chodesz-Nów księrzyca Jestem dorosły - Bar micwa i Bat micwa Chłopiec po ukończeniu trzynastego roku Ŝycia staje się według Ŝydowskiego prawa religijnego osobą dorosłą. Wtedy odbywa się uroczystość bar micwy („syn przykazania”). W obecności rodziny, znajomych i swojego nauczyciela odczytuje w synagodze fragment Tory i wygłasza samodzielnie przygotowany komentarz do przeczytanego fragmentu. To czyni go pełnoprawnym członkiem gminy, obowiązanym do przestrzegania wszystkich przykazań. Od tej chwili sam odpowiada za swoje grzechy i moŜe wchodzić w skład minjanu. Modlitwy żydowskie Żyd w tałesie służącym do modlitw W ciągu dnia Żyd powinien odmówić trzy razy modlitwy: szachrit rano, minchę po południu i maariw wieczorem. Głównym składnikiem modłów są błogosławieństwa Szemone Esre, które należy odmawiać stojąc twarzą do Jerozolimy oraz Szema Jisrael ("Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem – Panem jedynym"). W skład modłów wchodzą także fragmenty biblijne. Pory odmawiania modlitw, choć ściśle określone halachicznie, nie zawsze są przestrzegane przez chasydów, którzy uważają, że modlitwa powinna wynikać z przeżyć duchowych.  

Święto Purim które przypada na luty lub marzec każdego roku. Purim świętuje się na pamiątkę uniknięcia przez żydów mieszkających w Suzie niechybnej zagłady, którą zaplanował perski dostojnik - Haman. Plany te zniweczyła perska królowa - Estera i jej wuj Mordechaj. Obchodów Purim należy czytanie w synagodze -historii opisującej intrygę Hamana, dzielność Estery i Mordechaja. W trakcie czytania zgromadzeni za wszelką cenę starają się zagłuszyć padające imię Hamana: gwiżdżąc, uderzają w kołatki, ponieważ chcą wymazać jego imię. Po nabożeństwie urządza się przyjęcie, w trakcie którego podaje się alkohol. Tradycja tego święta nakazuje picie trunków do momentu, aż przestanie się odróżniać dobro od zła. Czyli w bardzo dużych ilościach. Tradycją jest dawanie jałmużny ubogim oraz obdarowywanie przyjaciół i sąsiadów drobnymi prezentami. W tym dniu także mężczyźni przebierają się za kobiety, kobiety za mężczyzn, a dzieci zakładają maski i kostiumy. Uczniowie w szkołach religijnych piszą rozprawy podważające zasady wiary i krytykują swych nauczycieli oraz rabinów.

Dodaj swoją odpowiedź