opisz na czym polegało wychowanie dzieci w sparcie i atenach

Sparta sprawowała pełną kontrolę nad życiem obywateli.Chorowite niemowlęta zabijano,jako niezdatne do przyszłej służby wojskowej.Sprawni Spartanie do siódmego roku życia byli skoszarowani poza domem,poddawani ciągłym ćwiczeniom i sprawdzianom.Od kobiet wymagano, aby rodziły zdrowe,silne dzieci. Ateny oprócz wyszkolenia w boju wymagało się od nowonarodzonych,wiedzy umysłu.O życiu dziecka decydował jego ojciec.W przeciwieństwie do Sparty rodzice mogli zajmować się swoim potomkiem.Do 7 roku życia zostawało pod opieką matki.Potem byli oddawani w ręce pedagoga.Dzieci wolnych obywateli Aten uczęszczali także do szkół.Gdzie uczono ich czytania,literatury,rachunkowania,a po kilku latach także greckiej historii.   PROSZĘ O NAJLEPSZE!