Czym dla ciebie jest patriotyzm? Proszę o pomoc. I dużo.

Dla mnie patriotyzm to  postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.

Patriota  to ktoś, kto kocha i szanuje swój kraj - ojczyznę. Ojczyzna to ziemia,  terytorium oddzielone granicami od innych państw, to także ludzie tam  mieszkający - ich zwyczaje, tradycje, język, którym się posługują. Być  patriotą to nie tylko mówić: "kocham Polskę", to także czyny - praca i  nauka. Mam 14 lat i dla mnie bycie patriotą to przykładanie się do  nauki, to piękne wysławianie swoich myśli i uczuć w języku polskim - bez  udziwnionych wyrazów obcego pochodzenia, bez używania słów  niecenzuralnych. Bycie patriotą to również poznawanie polskiej  literatury, poezji - twórców i ich dzieł; to także pielęgnowanie  pięknych polskich tradycji (święta, opłatek, wieczerza wigilijna). Nie  należy uznawać za swoje zwyczajów innych narodów (Halloween), kiedy  rodzinne zwyczaje są równie piękne i wymowne. Uważam, że jestem  patriotą, staram się szanować pracę innych ludzi, mówić ładnie w naszym  języku. Chcę się dalej kształcić, aby moja ojczyzna, moje miasto były  kiedyś ze mnie dumne. Chcę, aby zawód, który w przyszłości będę  wykonywał dał ludziom coś dobrego. Dziś już zastanawiam się, co my  wszyscy uważający się za patriotów robimy, aby Polska była lepsza,  piękniejsza, aby nam się lepiej w niej żyło. Co my - uczniowie dajemy  swojej ojczyźnie? Czy rozbite szyby w szkole, zniszczone stoły, ławki,  pomalowane ściany świadczą o naszym patriotyzmie? Jak reprezentujemy  swój kraj zagranicą, czy mamy odwagę powiedzieć z dumą: "jestem  Polakiem"? Wielkim patriotą współczesnych czasów jest papież Jan Paweł II - jest  też dla mnie wielkim autorytetem. Chciałabym, aby kiedyś ktoś o mnie  powiedział z powagą i dumą: "on jest Polakiem". Marzenia dziecka,  młodego człowieka o tym, żeby jego ojczyzna była z niego kiedyś dumna to  właśnie jest patriotyzm.