Proszę podajcie mi wzór na: 1. I zasade dynamiki 2. II zasade dyanamiki 3. III zasade dynamiki proszę wyjaśnijcie co jest do czego.

Proszę podajcie mi wzór na: 1. I zasade dynamiki 2. II zasade dyanamiki 3. III zasade dynamiki proszę wyjaśnijcie co jest do czego.
Odpowiedź

na 1 nie ma wzoru. Po prostu działa tutaj siła inercji, czyli bezwładności ciał. W inercjalnym układzie odniesienia, jeśli na ciało nie działa żadna siła lub siły działające równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym. na 2 zasade można taki wzór zastosować: a=F/m Jeśli siły działające na ciało nie równoważą się, to ciało porusza się z  przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do siły wypadkowej, a odwrotnie proporcjonalnym do masy ciała.  na 3 zasade to można tak łatwo podać Akcja reakcja. Czyli jeżeli ciało a działa na ciało b siłą np.1N to ciało b działa na ciało a również siłą 1N. Fab= -Fba 

1. Jesli działające na ciało siły równowazą się lub nie działa żadna siła, to pozostaje ono w spoczynku, gdy początkowo spoczywało lub porusza się ruchem jednostajnym, gdy początkowo było w ruchu. Czyli jak na stole lezy książka, to działają na nią: siła grawitacji skierowana na dół i siła sprężystości podłoża działająca do góry i te siły się równoważą. 2. Jeśli działające na cialo siły nie równoważą się (wypadkowa =0) to ciało porusza sie ruchem jednostajnie przyspieszonym z przyspieszenie o wartości wprost proporcjonalnej do siły wypadkowej i odwrotnie proporcjonalnej do masy ciała. np. na samochód działają siły: spręzystości, grawitacji (równoważą się), opru i ciągu (nie równoważą się), więc samochód porusza się z przyspieszeniem o kierunku i zwrocie zgodnym z kierunkiem i zwrotem siły wypadkowej. 3. Oddziaływanie ciał jest zawsze wzajemne. Siły wzajemnego oddziaływania tych ciał maja te same kierunki i wartości, przeciwne zwroty i rózne punkty przyłożenia. Siły te są przyłożone do różnych ciał i dlatego nie mogą się równoważyć.

Dodaj swoją odpowiedź