Podpis elektroniczny oparty jest na tzw. szyfrowaniu asymetrycznym. Wyszukaj w Internecie szczegółowe informacje na temat takich metod szyfrowania. Z góry dziękuję bardzo !

Podpis elektroniczny oparty jest na tzw. szyfrowaniu asymetrycznym. Wyszukaj w Internecie szczegółowe informacje na temat takich metod szyfrowania. Z góry dziękuję bardzo !
Odpowiedź

prosze:   http://pl.wikipedia.org/wiki/Kryptografia_klucza_publicznego   dużo info i nie wiem co konkretnie potrzebujesz.  

Szyfrowanie asymetryczne Szyfrowanie z wykorzystaniem pary kluczy jest asymetryczne, posługuje się bowiem dwoma oddzielnymi kluczami, w przeciwieństwie do szyfrowania symetrycznego, w którym korzysta się z jednego tajnego klucza. W tej metodzie szyfrowania bez względu na to do czego będą służyć klucze (szyfrowanie lub deszyfrowanie) jeden z kluczy jest zawsze kluczem jawnym (publicznym), a drugi pozostaje kluczem tajnym (prywatnym), znanym jedynie jego właścicielowi. Zaszyfrowanie wiadomości przez nadawcę jego kluczem tajnym (prywatnym) spowoduje, iż zaszyfrowana wiadomość nie będzie chroniona. Tak zaszyfrowana wiadomość może być bowiem deszyfrowana za pomocą znanego wszystkim jawnego klucza nadawcy. Dlatego też, aby zapewnić poufność przesyłanej informacji nadawca szyfruje ją kluczem jawnym (publicznym) odbiorcy i w ten sposób tylko odbiorca dysponujący swoim kluczem tajnym (prywatnym) może odszyfrować otrzymaną wiadomość. Proces szyfrowania informacji z wykorzystaniem tzw. klucza jawnego przedstawia się nastepująco: 1. każdy użytkownik generuje parę kluczy (klucz jawny - publiczny i klucz tajny - prywatny); 2. każdy użytkownik publikuje swój klucz jawny (publiczny ) tak, aby był on dostępny dla możliwie najszerszego grona odbiorców; 3. jeżeli użytkownik A chce wysłać informację do użytkownika B, to szyfruje ją za pomocą klucza jawnego (publicznego) użytkownika B; 4. gdy użytkownik B otrzymuje informację, odszyfrowujue ją za pomocą swojego klucza tajnego (prywatnego); żaden inny podmiot nie może odszyfrować informacji przy założeniu, iż tylko użytkownik B zna swój klucz prywatny. Najbardziej znaną metodą szyfrowania z wykorzystaniem klucza jawnego i tajnego jest metoda z zastosowaniem algorytmu RSA. Algorytm RSA został opracowany jeszcze w 1978 r. przez Ronalda Rivesta, Adi Shamira i Leonarda Aldemana z MIT i jest powszechnie wykorzystywany po dzień dzisiejszy. Jedyną poważną wadą jaką można zarzucić algorytmowi RSA jest szybkość działania, która w porównaniu do algorytmu DES jest ok. 1000 razy mniejsza. Dlatego też algorytmu RSA nie używa się raczej do szyfrowania wiadomości, lecz przede wszystkim do tworzenia podpisu cyfroweg

Dodaj swoją odpowiedź