znajdź informacje na temat upadku Sparty. Porównaj ustrój Aten i Sparty. pomóżcie!!!!!!!!!!!!

Jeśli słyszę słowo Sparta, to błyskawicznie przypominaja mi się Prusy, a dokładnie ich armia. Silni dowódcy, dyscyplina, doskonałe wyszkolenie, i dzięki quasinazistowskiej selekcji naturalnej znakomici żołnierze.  Sparta nie wytworzyła wspaniałej kultury, nie budowała wspaniałych świątyń, była państwem chwili, dążacym do pozycji mocarstwa, budowanej przez doktrynę siły. Nie myśleli perspektywicznie, nie chcieli by ich pamiętano, dla Spartan liczyło się teraz.  Państwo w armii.  A tego Likurga bym postawił w jednym rzędzie z Himmlerem.

To może podzielę to na wady i zalety. ;) SPARTA: WADY: - nie mogli wyróżniać się stylem, majątkiem i ubiorem; - chłopcy w wieku 7 lat zostali zabierani od rodziców; - za najważniejszy czynnik wychowawczy uznawano wychowanie fizyczne ZALETY: - kształceniem dzieci zajmowało się państwo; - dzięki dużej sprawności fizycznej Spartiaci mieli bardzo dobrą armię; - uprawiali wiele dyscypli sportowych ATENY: WADY: - kobiety mogły zajmować się jedynie domem, nie miały żadnych praw; - podział rządów na arystokracje; - kary śmierci nawet za małe wykroczenia ZALETY: -ustrój demokratyczny-rządy ludu; - nie występował podział na klasy; - mieli igrzyska sportowe, w czasie których panował pokój