Promieniotwórczość naturalna i sztuczna alfa beta gama

Promieniowanie ( radioaktywność)- samorzutny rozpad jądra przy użyciu alfa, gama, beta. Naturalna to wysylanie promieniow alfa beta i gama przez izotopy, przez nie powstaje tzw. połowiczny okres rozpadu, czyli co jakiś czas rozpada się połowa. KAŻDY PIERWIASTEK PO ROZPADZIE STAJE SIĘ INNYM PIERWIASTKIEM. Sztuczna - wysyłanie promieniowan alfa gama beta przez izotopy otrzymane sztucznie. Pierwszej sztucznej przemiany dokonał Rutherford w 1919r. Jednym słowem rozpad zostaje znacznie przyspieszony. Licze na naj ^^

Promieniotwórczość naturalna- Jest to prominiowanie ze źródeł naturalnych. Pochodzi z naturalnych pierwiasktów radioaktywnych.   Promieniotwórczość sztuczna- Jest to promireniotworczość izotopów uzyskanych sztucznie, przez czlowieka. Polega on na umieszczeniu danego atoma w reaktorze atomowym, pomiędzy dwoma izotopami ( najczęsiciej uranu) i, za pomocą specjalistycznej aparatury, kontrolowaniu przepływu promieniotwórczości przez ten atom.   Promieniowanie alfa – Jest to promieniowanie jonizujące emitowane przez rozpadające się jądra atomowe.   Promieniowanie Beta- Polega na emoisji elektronu ktory powstaje w jądrze atomowym w wyniku zachodzacych w nich przemian promieniowanie beta ma wiekszy zasięg i wiekszą enerię niż alfa.   Promieniowania gamma- Promienie gamma to fale, ale towarzysza rozpadom alfa oraz beta.