a) Zwana też perspektywą geometryczną lub zbieżną to sposób oddania głębi za pomocą rzutu środkowego. Jest to specyficzny sposób przedstawienia trójwymiarowej przestrzeni na płaszczyźnie, odpowiadający w przybliżeniu obrazowi przestrzeni, jaki tworzy oko ludzkie. b) Rysunek światłocieniowy to taki, w którym uwzględniono jedynie różnice tonalne wynikające z oświetlenia przedmiotu, a nie wzięto pod uwagę różnic walorowych c) nie wiem ; / d) Lawowanie − cieniowanie i nakładanie warstw koloru, często jednolitej barwy, za pomocą pędzla, piórka lub rapidografu. Technika ta ma na celu pogłębienie przestrzenności i plastyczności dzieła. Służy także do podkolorowania rysunku konturowego, wykonywania ciemnych partii (cieniowanie plamą) oraz stworzenia efektów światłocieniowych. Jest często stosowana przy malowaniu akwarelami, tuszem i pastelami.
c) Rysunek walorowy, operujący plamą światłocieniową jest szczególnie dogodnym sposobem pokazania sztalugi i jej zróżnicowania. Przy pomocy małych nawet różnic walorowych można uzyskać dostateczną charakterystykę każdego wycinka natury, o ile potrafimy poszczególne fragmenty rysunku utrzymać w tych samych stosunkach walorowych względem siebie jak to rna miejsce w rzeczywistości. Zacząć zatem należy od jasnej tonacji, którą w każdej chwili można odpowiednio nasycając przybliżyć do takiej, jaką ma sztaluga.
1.) wymien sposoby rysowania. 2.) co to jest rysunek a] - linearny b] - swiatłocieniowy c] - walorowy d] - lawowany proszeee o pomoc !
1.) wymien sposoby rysowania. 2.) co to jest rysunek a] - linearny b] - swiatłocieniowy c] - walorowy d] - lawowany proszeee o pomoc !...