1. Ważne epizody z życia Kordiana;głównego bohatera. 2. Charakterystyka Kordiana. 3. Kordian, jako podróżnik poszukujący sensu życia.

1. Ważne epizody z życia Kordiana;głównego bohatera. 2. Charakterystyka Kordiana. 3. Kordian, jako podróżnik poszukujący sensu życia.
Odpowiedź

kordian jest bohaterem romantycznym. w pierwszym akcie przzywa typowy dla tej epoki ból świata, ból istnienia, które tu zosatły określone jako ,, jaskólczy niepokój". Jest nieszczesliwie zakochany w straszej od siebie Laurze, która lekceważy jego uczucie. Pod wpływem braku sensu istnienia i zawodu miłosnego próbuje popełnic samobójstwo, jednak zosatje tylko ranny. Bohater w kolejnym akcie odwiedza Londyn i Rzym. Tam przekonuje sie że papiez nie tylko nie wpiera polaków, ale grozi potepieniem za zbrojne zrywy przeciwko zaborcom, bo jest uległy wobec silniejszych od siebie. W końcu na górze Mount Blanc kordian podejmuje sie spełnic role patrioty i walczyc o niepodległość. Po improwizacji na szczycie mount blanc kordian trafia do warszawy, gdzie na krola Polski koronuje się car Mikołaj I. Zostaje spiskocem i w podziemiach kościoła sw.jana widzac słabośc i niezdecydowanie sposkowców, podejmuje sie dokonac zamachu na cara. Przeszkadzaja mu w tym włsne lęki. zostaje aresztowany i trafia do szpitala dla obłakanych. Tu odwiedza go Doktor-szatam, który pokazuje mu bezsens cierpienia dla ludzi. na placu Zamkowym ma sie odbyc egzekucja kordiana skazanego na smierc za próbe zamachu na cara. W oststniej chwili posłaniec przynosi ułaskawienie, ale nie wiadomo czy uda mu sie przerwac egzekucje. Tak konczy sie pierwsza czesc trylogii ,dalsze dzieje nie sa znane bo wiecej czaesci nie napisano.     W akcie 1 typowy bohater weteryczny- przeżywa ,,ból świata" jest bierny, stroni od ludzi, w samotnosci cierpi z powodu nieodwzajemnionej miłości, wreszcie próbuje popełnic samobojstwo. w czasie podórzy nabiera doswiadczen. staje sie dojrzalszy, bardziej pewny siebie, zaczyna rozumiec do czego jest przeznaczony. jako spiskowiec wykazuje sie odwaga, konsekwencją w działaniu, bezkopromisowością. w pałacu cara ogarniaja go jednak wątpliowści, okazuje sie słaby psychicznie, niezdolny do czynu wbrew zasadom wiary chrzescijaniskiej, i kodeksu rycerskiego. Mimo to jest niezwykle odważny, skoro gotów jest sprostac probie Konstantego-przeskoczenie konno przez rzad wojskowych z pikami postawionymi na sztorc.   licze na naj ;)  

Dodaj swoją odpowiedź