Przyczyny i skutki Powstania Listopadowego. Proszę o odpowiedź nie w punktach tylko jako kilka zdań. Minimalnie  5 zdań do przyczyn i 5 zdań do skutków. Za najlepszą odpowiedź dam naj.

Powstanie listopadowe 29 listopada 1830 rok. Przyczyny: Do pośrednich przyczyn wybuch powstania zaliczymy łamanie praw przez cara,który poprzez łamanie postanowien konstytucji doprowadzali do protestów Polaków.Wielu było prześladowanych i skazywanych na więzienia.Jednoczesnie Polacy widząc sukcesy Greków czy Belgów równiez chcieli odzyskac niepodległość.Jednak bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była groźba rozbicia spisku w szkole podchorążych. Skutki: Po upadku powstania nasiliły się represje wobec Polaków.Żołnierze polscy byli wcielani do armii rosyjskiej i zsylani w głąb Rosji,a ich dzieci były umieszczane w szkołach rosyjskich (kolonie wojenne).Kilkaset uczestników powstania zostało skazanych na więzienia i ciężkie roboty.Polakom zostaly zabrane majątki ziemskie .Natomiast rząd pruski zniósł autonomię Wielkiego Ksiestwa Poznańskiego oraz rozpoczął germanizację szkolnictwa i administracji.