Napisz w skrucie początki państwa polskiego do zapamiętania plisss dodaje do naj

Zanim powstało państwo polskie, jego ziemię zamieszkiwały liczne plemiona takie jak: Polanie, Lędzianie, Mazowszanie itp. W IX i X w. umacniała się władza książąt Wiślan. Ptem zostało ono podbitę przez przez Państwo Wielkomorawsie. W Xw Piastowie podporządkowali sobie Wielkopolskę, Kujawy i Mazowsze. W 956 Polska przykeła sojusz z Czechami. W 966 Mieszko I przyjoł chrzest. Pod koniec swojego panowania Mieszko I zerwał sojusz i odebrał Czechą Śląsk i Małopolskę.

Powstalo panstw polskie, mieszkali tam polanie, mazowzanie, ledzianie. w x i ix wieku umocnila sie na bierzaca wladza ksiezat wislan, ludzi zyjacych rowniez na ziemi polskiej.