Jedną z największych wartości w życiu człowieka jest przyjaźń" - rozważ słuszność powyższego stwierdzenia, odwołując się do lektury pt. "Kamienie na Szaniec" oraz innych utworów literackich

Temat "jedną z największych wartości w życiu człowieka jest przyjaźń" nawiązuje do podstawowej i jednej z najważniejszych w życiu człowieka relacji - przyjaźni. Uważamy tak na podstawie czytanych książek, oglądanych filmów i obserwacji naszego otoczenia.
Pierwszym przykładem który przytoczę jest książka A. Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Jest ona opowieścią o trzech chłopcach - Alku, Rudym i Zośce - którzy w czasie wojny przeszli trudną próbę swojej przyjaźń. Musieli udowodnić, że przyjaciel, ta bliska osoba jest najważniejsza. Ważna na tyle, żeby umieć poświęcić swoje życie by ocalić przyjaciela. Kiedy gestapowcy porwali i więzili Jana Bytnara jego przyjaciele postanowili odbić go z rąk oprawców. Ryzykując własne życie odbili Rudego w czasie przewozu więźniów na Pawiak. Mimo ogromnego strachu i dużej szansy, że sami zostaną złapani i zabici postanowili zaryzykować, tak umieją zachować się tylko prawdziwi przyjaciele. Wojenne realia nauczyły tych młodych ludzi rozpoznawać prawdziwe wartości w ich życiu oraz dokonywać właściwych wyborów. Trzeba także pamiętać o zasługach Janka Bytnara mimo iż był katowany i bity przez gestapo nie wydał swoich przyjaciół, wolał umrzeć niż ryzykować ich życie. Każdy z tych trzech młodych ludzi był w stanie do największych poświęceń w imię przyjaźni. Moim zdaniem tylko ogromna odwaga i prawdziwa miłość do drugiego człowieka - przyjaciela, daje tak dużo siły by móc go chronić przed innymi.
Kolejnym przykładem jest książka (AUTOR) "Mały Książę". Tutaj tytułowy Książę wyjeżdża ze swojej planety, i zostawia przyjaciółkę - Różę. Chłopiec wędruje po różnych planetach, poznaje ludzi i zwierzęta, by w końcu docenić moc swojej przyjaźni. Lis uświadomił mu, że jesteśmy odpowiedzialni za swoich bliskich, a kiedy już się zaprzyjaźnimy nasza odpowiedzialność nigdy nie znika. Książę nie do końca jest świadomy swoich uczuć wobec Róży, dopiero kiedy porównuje ją do innych kwiatów tego gatunku, uświadamia sobie jak bliska mu była Róża która wyrosła na jego planecie. Mały Książę musi umrzeć, by móc do niej wrócić, przyjaźń która jest dla chłopca bardzo ważna dodaje mu odwagi w podjęciu tej decyzji. Tęsknił za przyjaciółką i chciał się z nią spotkać za wszelką cenę, życie nie było ważne, liczyła się tylko przyjaźń.
Ostatni przykład który przywołam to książka "Ten Obcy" opowiada ona o przygodach wakacjach czwórki przyjaciół, dzieci podczas jednego ze spacerów odkryły, że na "ich wyspie" przebywa chłopiec. Kiedy bliżej się poznali i zaprzyjaźnili byli w stanie pomagać Zenkowi i ryzykować dla niego. Podkradali jedzenie z domu, urządzili "mieszkanie" w namiocie na wyspie, pomagali w pielęgnowaniu rany na nodze chłopca. Podporządkowali swoje życie do potrzeb ich przyjaciela, poświęcali beztroski czas zabawy na rzecz pomocy bliskiej im osobie. Byli dziećmi, a mimo to potrafili docenić wartość jaką jest przyjaźń i dbać o nią. Julek, Marian, Pestka i Ula byli na tyle dorośli by zadbać o zabezpieczenie najbliższej - kilku dniowej - przyszłości Zenka. Również ta przyjaźń doprowadziła do podjęcia przez dzieci dorosłej decyzji i pomocy Zenkowi w odnalezieniu wujka chłopca.
Na podstawie przytoczonych argumentów stwierdzam, że przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka. Każdy z bohaterów o których pisałam wcześniej ryzykował dla przyjaciela i czerpał "korzyści" z tej relacji. Przyjaźń uczyła, każdego z tych bohaterów, poświęcenia dla drugiej osoby, a także pokazywała że mając przyjaciela u boku łatwiej jest iść przez życie.