Szelf : Różnego rodzaju mięczaki (np. małże) i konkretny gatunek to np. Omułek jadalny Wytwarza bisior (długa nić, dzięki której przytwierdza się do podłoża), a przymocowanie do powierzchni zapewnia mu nieruchomość. Ponadto "wychwytują" węglan wapnia z wody, niezbędny budulec ich muszli. Organizmy te są filtratorami. Odżywiają się najczęściej małymi organizmami planktonowymi, odfiltrowując je z wody morskiej. Stok kontynentalny : Generalnie niewielka ilość organizmów ze względu na niewielką ilość docierającego światła i pokarmu, przykład organizmu: Kałamarnica olbrzymia. Wielkie rozmiary, duże oczy oraz drapieżnictwo (aby porwać każdy kęs, który trafi w te obszary) - to najważniejsze przystosowania do życia na tej głębokości. Strefa głębinowa : Strefa najuboższa w życie, gdyż nie dociera tu światło i panuje bardzo wysokie ciśnienie. Spotyka się tu głowonogi oraz ryby głębinowe. Niektóre organizmy mają duże, świecące oczy, inne szeroko otwierające się paszcze, w których występują bardzo ostre zęby. Większość z tych ryb widzi przy świetle niewidocznym dla człowieka, niektóre z nich są ślepe, a jeszcze inne mają specjalne komórki wytwarzające światło.
Podaj po jednym przykładzie organizmu występującego w danej strefie: SZELF,STOK KONTYNENTALNY,STREFA GŁĘBINOWA i napisz, jakie są jego przystosowania do życia w niej.
Podaj po jednym przykładzie organizmu występującego w danej strefie: SZELF,STOK KONTYNENTALNY,STREFA GŁĘBINOWA i napisz, jakie są jego przystosowania do życia w niej....