1. Żarówka ma moc 100W i zasilana jest prądem elektrycznym o napięciu 230 V. Żarówka pracuje po 5h dziennie przez 30 dni w miesiącu. Cena 1 kWh energii elektrycznej wynosi 50 gr. Oblicz miesięczny koszt używania tej żarówki.

1. Żarówka ma moc 100W i zasilana jest prądem elektrycznym o napięciu 230 V. Żarówka pracuje po 5h dziennie przez 30 dni w miesiącu. Cena 1 kWh energii elektrycznej wynosi 50 gr. Oblicz miesięczny koszt używania tej żarówki.
Odpowiedź

100W*5h*30=100*150=1500Wh=1,5kWh 1,5*50gr = 1,5 złotego

Dane: P=100W U=230V t=30*5h=150h k=0,50zł/1kWh Szukane: kcałk=? Wzór: W=U*I*t P=U*I/:U I=P/U kcałk=W*k Rozwiązanie: I=100W:230V I=0,4347826A=ok. 0,434A W=230V*0,434A*150h W=14973Wh=14,973kWh kcałk=14,973kWh*0,50zł/1kWh kcałk=7,4865zł=ok. 7,5zł Odp. Miesięczny koszt używania żarówki wynosi ok. 7,50zł.   Pozdrawiam. ;)

Dodaj swoją odpowiedź