kiedy mamy do czynienia ze zjawiskiem bezwładności

kiedy mamy do czynienia ze zjawiskiem bezwładności
Odpowiedź

Przykładem zjawiska bezwładności jest to, że przed wytarciem rąk ręcznikiem najpierw strzepujemy z nich kropelki wody. Taki przykład podała moja fizyczka... Mam nadzieję, że pomogłam ;)

Bezwładność to cecha ciała posiadającego określoną masę. Miarą bezwładności jest właśnie masa ciała. Ciało chce zachować stan , w którym się w danej chwili znajduje : stan spoczynku lub ruchu. Można to określić ,że ciało stawia opór działającej sile. Dokładnie wyjaśnia to I zasada dynamiki Newtona : Jeżeli na ciało nie działa żadna siła albo siły wzajemnie się równoważące to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnie prostoliniowym. Przykłady : 1: na szklankę kładziemy kartkę papieru a na kartkę monetę a. pociągamy kartkę delikatnie - obserwujemy że moneta porusza się      razem z kartką b) pociągamy kartką gwałtownie ( szybko ) - obserwujemy, że moneta     pozostała w miejscu i spadła do szklanki Wniosek: moneta ze względu na swoją bezwładność pozostała w                spoczynku 2. - gwałtowny ruch pojazdu do przodu - pasażerowie zostają "odrzuceni " do   tyłu - gwałtowne hamowanie - pasażerowie są "odrzucani" do przodu.

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

Planety układu Słonecznego

MERKURY


Najbliżej Słońca krąży planeta Merkury. Dlatego planeta ta może być obserwowana tylko w czasie największych wschodnich i zachodnich elongacji. Merkury i Wenus wykazują zmiany faz podobne do zmian faz Księżyca. Są on...