Opisz następujące formy urlopów: 1) urlop wypoczynkowy 2) urlop okolicznościowy 3) urlop macierzyński 4) urlop nad małym dzieckiem (do 14 lat) 5) urlop bezpłatny 6) urlop wychowawczy   2-3 zdania o każdym

1)urlop wypoczynkowy- pracownikowi przysługuje prawo do: corocznego, nieprzerwanego  płatnego  Rozróżnia się dwa rodzaje urlopów wypoczynkowych: Urlopy podstawowe – przysługują wszystkim pracownikom po ustalonym okresie zatrudnienia, Urlopy dodatkowe – przysługują niektórym grupom pracowników zatrudnionych w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia niezależnie od urlopu podstawowego. 2)urlop okolicznościowy- Przysługuje pracownikowi w związku z ważnym wydarzeniem rodzinnym (narodziny dziecka, ślub, pogrzeb). Pracownik za czas trwania urlopu okolicznościowego otrzymuje wynagrodzenie. 3)urlop macierzyński- Przysługuje kobiecie (pracownicy) w związku z urodzeniem dziecka. 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, 31 tygodni przy urodzeniu dwojga dzieci przy jednym porodzie, 33 tygodnie przy urodzeniu trojga dzieci przy jednym porodzie. 35 tygodni przy urodzeniu czworga dzieci przy jednym porodzie, oraz 37 tygodni przy urodzeniu pięciorga lub więcej dzieci przy jednym porodzie.Część tego urlopu może przypadać przed datą porodu (2 tygodnie). 4) urlop nad małym dzieckiem = urlop wychowawczy  Przysługuje pracownikowi lub pracownicy, po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy, w wymiarze do 3 lat, w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 4 roku życia. Urlop ten przysługuje także w celu opieki nad dzieckiem do 18 roku życia, które z powodu niepełnosprawności wymaga opieki pracownika. 5) urlop bezpłatny -W przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego, urlop bezpłatny nie ma na celu regeneracji sił pracownika. Za okres tego urlopu pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia, lecz pozostaje nadal w zatrudnieniu i zachowuje część praw pracowniczych. W tym czasie nie można mu wypowiedzieć umowy o pracę. 6) jest w odpowiedz w 4)