"Kamienie na szaniec" jako literatura faktu.

Pierwszym elementem świadczącym o tym, że książka pt. "Kamienie na szaniec" reprezentuje literaturę faktu to autentyzm przestrzeni - nazwy miejscowości, miejsca w stolicy. Przykładami są: Gimnazjum im. Stefana Batorego, pomnik Kopernika, ulica Rakowiecka i Marszałkowska.

Drugim elementem jest dokładne określenie czasu wydarzeń. Przykładami mogą być: 1 IX 1939 - wybuch II wojny światowej i noc z 1942 na 1943 r. - wysadzenie niemieckiego pociągu.

Kolejny element to autentyzm postaci. Przykładem tego są trzej główni bohaterowie: Tadeusz Zawadzki, Jan Bytnar i Aleksy Dawidowski.

Następny element, który świadczy o tym, że ta lektura to literatura fatku to nazwy organizacji bojowych i politycznych. W książce występują m. in.: Szare Szeregi, Wawer, Buki, Armia Krajowa i Kedyw.

Ostatnim elementem jest autentyzm wydarzeń. Czytając książkę można natknąć się na godzinę policyjną, rozstrzelania ludzi i łapanki na ulicach.

Dzięki tym istotnym informacjom można stwierdzić, że książka A. Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec"jest literaturą faktu.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Postacie historyczne jako bohaterowie dzieł literackich. Porównaj wybranych bohaterów literackich z ich historycznymi pierwowzorami.

TEMAT:
Postacie historyczne jako bohaterowie dzieł literackich. Porównaj wybranych bohaterów literackich z ich historycznymi pierwowzorami.

**PLAN RAMOWY WYPOWIEDZI
I WSTĘP: Bohaterowie literaccy odzwierciedleniem pierwowzoró...