Początki chrześcijaństwa w Polsce Mieszko I, Chrzest Polski, Bolesław Chrobry zjazd w Gnieźnie. Pilnie potrzebne:)

chrzest polski przyjął mieszko 1 w roku 966r poska stala sie panstwem chescijanskim zjazd w gniedze odbył sie w roku 1000r, chodziło oto ze dali sobie prezenty włcznie maurycego dał bolesław a urban 3 go konorował na król posli bolesław chroby został konorowany w roku 1025 roku  w poznaniu .   daty są na 100procent dobrze skórcilam to troche ale wejsc sobie na wikipedia bolesław chrobry i pisze tam dokładnie ja dasłam taki skrót daj najlepsze bo sioe starałam

Państwo Piastów przyjeło chrzest za panowania księcia Mieszka I z rąk Jordana oraz duchownych z Czechw roku 966. Poprzez małżeństwo Mieszka z Dobrawą czeską księżniczką. Przyczyna przyjęcia chrześcijaństwa: * chęć zerwania z partykularnymi kultami plemiennymi. * dążenie do włączenia państwa piastwoskiego w krąg cywilizacji świata chrześcijańskiego. * chęć odebrania argumentów cesarstwu niemieckiemu którzy najeżdżali Polskę uważając że nawracają pogan.     Zjazd w Gnieźnie -była to przełomowa wizyta cesarza Ottona III na dworze Bolesława Chrobrego w roku 1000. Oficjalnym celem wizyty była pielgrzymka Ottona III na grób św Wojciecha który pojawił się na ziemiach Polskich aby jadąc na północny wschód nawracać pogan za co został zamordowany, Bolesła Chrobry wykupił ciało męczennika za tyle złota ile ważyło jego ciało. Cesarz w czasie wizyty nazwał Bolesława "bratem i współpracownikiem cesarstwa i sprzymierzeńcem narodu rzymskiego" na dowód tego włożył na głowę Bolesława diadem i ofiarował kopię włóczni św  Maurycego. Chrobry w zamian za to ofiarował Ottonowi cenną relikfię  -ramię św Wojciecha. Uznaje się że cesarz przyznał księciu polskiemu prawo do tytułu królewskiego i uznał jego suwerenną władzę nad Polską. Dzięki czemu łatwiej Bolesław Chrobry mógł się ubiegać o koronę którą otrzymał w roku 1025.